Zonguldak Gökgöl Mağarası

Ülkemizin Batı Karadeniz Bölgesinde çıkarılan kömür ve yapılan demir çeliği ile ünlü Zonguldak ilinin ünlü olan diğer değeri de ülkemizin en uzun onuncu, ilin ise en uzun ikinci mağarası Gökgöl Mağarası meraklılarını beklemektedir. Gökgöl Mağarası 3350 metrelik uzunluğu ile hem ülkemiz için hem de Zonguldak ili için çok değerli doğal oluşumlar arasında yer almaktadır. Yaklaşık olarak 350 bin yaşında olduğu tahmin edilen mağara Karbonifer Dönemine ait olduğu düşünülmektedir. Mağaranın içerisinde Erçek Deresine dökülen ve yıl içerisinde debisi artan bir yer altı deresi bulunmaktadır. Yürüyüş yolunun uzunluğu 875 metre olan doğal oluşumun içi sarkıt, sütun, dikit gibi damla taş birikimi yönünden son derece zengindir.

Mağaranın içi Fosil Giriş, Astım Salonu, Harikalar Salonu, Mucizeler Salonu olarak adlandırılan çeşitli bölümlerden oluşmaktadır. Mağaranın girişten başlayıp büyük çöküntü salonuna kadar olan bölüm Fosil giriş olarak isimlendirilmiştir. Mağara Zonguldak ile Ankara yolu üzerinde yer almaktadır. Şehir merkezine 3 kilometrelik mesafede bulunan oluşum hem şehir merkezine yakın olduğundan hem de mağaranın girişinin karayolunun hemen yanında bulunduğundan dolayı ulaşım oldukça kolay gerçekleştirilmektedir. Oluşum ile ilgili ilk araştırmalar 70’li yıllarda bir jeolog ve mağara araştırmacıları tarafından yapılmış sonrasında çıkarılan harita ve yapılan çalışmalar neticesinde mağara 2001 yılında hizmete açılmıştır. Ziyaretçi sayısı her yıl artarak devam eden mağarayı bu yıla kadar yaklaşık olarak 300000 kişi ziyaret etmiştir.

Doğal oluşumun içi değişen mevsim şartlarına rağmen nem ve sıcaklık oranı değişmediğinden bir nevi klima etkisine sahiptir. Kış aylarında dışarısı soğukken oluşumun içi sıcak, dışarısı sıcakken içi serindir. Bu özelliği özelikle astım hastalarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Çeşitli isimlerle adlandırılmış olan salonlar birbirine bağlı katlar ile bağlanmış yatay yönde gelişmiş bir mağaradır. Mağara içine yerleştirilen aydınlatmaların doğal oluşumlara ısı yayarak zarar vermiştir. Bundan dolayı 2016 yılında yeni bir bakım ve onarımdan geçirilen mağara zarar veren bu durumdan kurtarılmış ve ısı yaymayan led aydınlatmalar ile donatılmıştır. Ayrıca obje aydınlatmaları ile mağara içindeki sarkıt ve dikitlerin birleşmesinden meydana gelen sütunların yanı sıra bayrak damla taşları ve dere üzerinde yer alan yoğun makarna sarkıtların daha güzel gözükmesi sağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir