Zonguldak gezilmesi gereken doğa harikaları

Karadeniz Bölgesi’nin kıyısında bulunan Zonguldak turizm açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir ve doğal güzellikleriyle öne çıkar. Madencilik ve sanayi ile geçimini sayılan Zonguldak sadece yerli değil, yabancı turistlerin de ilgi odağı olmaktadır. Eğer sizin de Zonguldak’ a yolunuz düşerse görmeden dönmemeniz gereken yerler bulunmaktadır. Tarihsel değerleri, eşsiz güzellikte öne çıkan doğa harikası değerleriyle tam donanımlı bir potansiyele sahiptir. Eğer sizde zonguldakta nerede gezerim? Diye merak ediyorsanız, tarihi ve doğal güzellikleriyle adından söz ettiren harika bir şehir turuna çıkalım dedik. Halil Paşa Konağı başta olmak üzere Zonguldak’ ta en çok görülmesi gereken yerler arasındadır. Zonguldağın görülmesi gereken tarihi yapılarından biridir.

Zonguldak’ ta Nereye Gidilir?

Zonguldak Köprülü Cami oldukça ilgi gören tarihi yapılardan biridir. Osmanlı Döneminden kalma Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından inşa edilen cami, görenleri yapısı ile kendine hayran bırakıyor. Şehrin en değerli görsel tarihi zenginliklerinden biri olmaktadır. Kızılcapınar Baraj Köyü kızlar çayında kurulmuş yapay bir göl olmaktadır. Fakat gölün çevresi muazzam bir manzara ile çevrelenmiş olup, mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Doğa severlerin uğrak adresi olmakta, adeta bir tabloyu andıran görsel bir zenginliğe tabi olmaktadır. Kozlu Kaplıcası şifa arayanların derdine derman olmaktadır. Ruhsal ve bedensel anlamda iyileşmek isteyenlerin Zonguldak Kozlu kaplıcalarında derman bulması da kaçınılmazdır.

Zonguldak Cehennem Mağaraları

Cehennem Mağaraları Zonguldak’ ta en çok ziyaret edilen ve görülmeye değer tarihsel zenginlikler arasındadır. Turistik gezilerinizde mutlaka görmeli ve tarihsel dokuyu iliklerinize kadar hissetmelisiniz. Çayır köyü su mağarası tam anlamıyla bir doğal güzelliğin sembolü olmaktadır. Dünya’ nın önemli doğal yapılarından biri olmaktadır. Üstelik mağaranın hemen yanında bulunan piknik alanı, dinlenmek isteyenlere doğal bir manzara keyfi yaşatmaktadır. Çayır Köyü Mesire olarak bilinen piknik alanı şehir merkezine sadece 12 km. uzaklıkta yer alır. Yine Osmanlı Dönemine ait Fetih Çınarları Karadeniz Ereğlisin’ de bulunmakta, Fatih Sultan Mehmet’ in emri üzerine İstanbul Fethinden hemen sonra ekildiği bilinir. Zonguldak tarihsel ve doğal yapısıyla Karadeniz’ in en güzel yerlerine ev sahipliği yapıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir