Zil Kalesi Rize Gezilecek Yerler Bilgisi

Doğu Karadeniz bölümünün en bilinen şehirlerinden birisi konumunda bulunan Rize gezilecekler yerler bilgisi bakımından da önemli bir şehrimiz olarak karşımıza çıktığı için özellikle Zil Kalesi gibi tarihi alanlar büyük ilgi görmektedir. Karadeniz hem doğal güzellikleri hem tarihi güzellikleri ile dikkat çeken bölgemiz olup Zil Kalesi bu bölgede yer alan Rize şehrinin gezilecek tarihi yerleri arasında gelen ziyaretçilere önerilmektedir. Zil Kalesi Rize gezilecek yerler bilgisi birçok kaynaktan rahatlıkla yapılabilmektedir. Geziye çıkmadan önce internet üzerinden bölge ve şehir hakkında araştırma yapmak ve gezilecek yerleri listelemek gezinin daha verimli geçmesini sağlayacaktır. Planlı çıkılan gezi vakit kaybını önleyeceği gibi fiyat açısından da uyguna gelmektedir. Aynı zamanda bu bölgeleri gezmek isteyenler için ülkemizin her bölgesinden tur gezileri düzenlenmektedir. Rehber eşliğinde gerçekleşen bu geziler bilgi alma konusunda insanlara kolaylık sağlamaktadır.

Zil Kalesi Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Denizden 750 metre yüksekliğe inşa edilen kale sarp kayalık üzerinde yer almaktadır. İlk inşasının kesin olmamakla birlikte 14. yüzyıla dayandığı bilinmektedir. Kalenin büyüklüğü ve ihtişamı uzak noktalardan bile rahatlıkla görünmesini sağlamaktadır. Kale eski zamanlarda Osmanlı hakimiyetine girdikten sonra askeri amaçlı kullanılmıştır. Aynı zamanda İpek Yolu üzerinde bulunduğunu bilmek, o zamanlarda hareketli bir geçmişinin olduğunu tahmin etmek hiç de zor değildir. Geçmişe ışık tutan yaşayan efsanelerden biri olan kalenin her geçen gün ziyaretçi sayısı artmaktadır. Rize orman yoğunluğu çok olan şehirlerimiz arasındadır. Hem doğal hem tarihi güzelliği barındıran bu şehirde gezilecek birçok nokta bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

  • Ayder Yaylası: Bu yayla Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Geçmişinin 1300’lü yıllara dayandığı bilinmektedir. Yüksekliği 1350 metredir. Oldukça yüksek bir noktada olması her zaman soğuk ve karlı bir alan olduğunu göstermektedir. Ayder Yaylası’da yıl içinde farklı festivaller düzenlenmektedir. Aynı zamanda burada bulunan kaplıcalar şifa arayanlara önerilmektedir.
  • Rize Kalesi: Bu kale şehir merkezinde bulunmaktadır. Kale üzerinde kafeler bulunmaktadır. Manzara eşliğinde bir şeyler içilerek güzel vakit geçirmek mümkündür.
  • Ovit Yaylası: Bu yayla Rize İkizdere’de bulunmaktadır. Yıl içinde farklı şenliklerin düzenlendiği bir yerdir. Aynı zamanda ünlü isimlerin konser verdiği alanlar arasındadır. Bu nedenle yıl içinde birçok kişi bu yaylayı ziyaret etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir