Yeşil Artvin Yaylaları Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesinin en uzak noktalarından bir tanesinde yer alan Artvin içerisinde bulunan gezilecek yerler ülkenin farklı noktalarından buraya turistlerin gelmesini sağlarken gelen kişiler özellikler yeşil yaylaları gördüklerinde buralara hayran kalmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Artvin’in çok büyük bir bölümü ormanlardan oluşmakta ve bundan dolayı da kent sınırları içerisinde gezilecek yerlerin büyük bölümü doğal güzelliklerden oluşmaktadır. Şehir içerisinde doğal güzelliklerin dışında da farklı yapılar bulunmakta olup insanlar buralara da yoğun ilgi göstermektedir. Atatepe adı verilen bölge bu bakımdan kente gelen turistlerin ziyaret ettiği noktalardan birisi olarak dikkat çekmektedir. Büyük bir tepenin üzerinde yer alan devasa Atatürk heykeli ve diğer yapılar yıl içinde çok sayıdaki kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Tarih boyunca burada yer alan medeniyet çok sayıda eser yapmışlardır. Söz konusu eserlerin bir kısmı farklı nedenlerden dolayı günümüze kadar ulaşamamış ise de diğer kısmı ise halen sapasağlam durmaktadır. Bu yapılardan bir tanesi olan Çifte Köprü 18.yüzyılda inşa edilmiş ve o tarihten sonra sürekli olarak kullanılmıştır. Eğimli bir yapıları olan köprüler insanların burada bulunan akarsuyun üzerinden rahat bir şekilde geçmelerini sağlamaktadır. Artvin içerisinde yer alan en güzel yerlerden bir tanesi olan Cehennem Deresi Kanyonu özellikle heyecan severler tarafından ziyaret edilmektedir. Yaklaşık 25 km boyunca uzanan kanyonun yüksekliği ise 200 metredir. Dik duvarların içerisine giren insanlar burada çok keyifli dakikalar geçirmektedir.

Artvin içerisinde çok sayıda yayla bulunmakta olup kente gelen kişiler bunlardan bazılarını mutlaka ziyaret etmektedir. Söz konusu yaylalardan bir tanesi olan Arsiyan Yaylası birçok ilçeye yakın konumda bulunmasından ve doğal güzelliklerinden dolayı kişiler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. Bunun dışında Delik Kaya adı verilen yapı da insanların çok fazla ilgisini çekmektedir. Doğal bir şekilde oluşmuş olan yapı çok güzel görüntülerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Büyük bir delikten gelen akarsuyun aşağı dökülmesiyle oluşan manzara çok etkileyicidir. Bunlar dışında kentin farklı noktalarında çok sayıda doğal güzellik ile tarihi yapı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir