Van Tahran Arası Uçuşlar Kaç Saat Sürüyor

Van Ferit Melen Havalimanı ile Tahran kenti arası uçuşlar kaç saat sürüyor diye bakıldığında aktarma sayısı ve aktarma yapılacak merkezlere bağlı olarak değişim olduğun söz edebilmek mümkündür. Türk Havayolları ve Pegasus gibi acenteler tarafından gerçekleştirilen seferlerde yolculuk süresi 12 saatten başlayarak 24 saate kadar çıkabilmektedir. Van Tahran destinasyonunda uçak biletleri için müşterilerin ödemesi gereken bedel ise bin 400 lira ile 3 bin 200 lira arasında değişim göstermektedir. Yaklaşık 1 milyon kişinin yaşam sürdüğü Van ilinin önemli ilçeleri arasında Tuşba, Çaldıran ve Muradiye gibi yerler bulunmaktadır. Bölgede görülebilecek yerler içerisinde Urartular döneminde inşa edilen ve günümüze kadar gelmeyi başaran Van Kalesi, Gürpınar ilçesinde yer alan Hoşap Kalesi ön plana çıkmaktadır. Türkiye İran ilişkilerinin gelişimi doğrultusunda son dönemde Tahran kentinden bölgeye çok sayıda ziyaretçi gelmektedir.

Ülkemizin en fazla güneş alan kentleri arasında yer alan Van bölgesini ziyaret etmek için en uygun dönem yaz ayları olup Flamingo Göçü Festivali, İnci Kefali Kültür ve Sanat Festivali ile Akdamar Adası Ayin Törenleri gibi etkinliklere katılarak keyifli tatil yapabilmek mümkündür. Bölgeye Ankara üzerinden gerçekleştirilen Van Gölü Ekspresi seferleri sayesinde demiryolu ulaşımı seçeneği ile de varabilmek mümkün olmaktadır. Yörede bulunan popüler konaklama tesisleri içerisinde Hotel Side, Royal Berk Hotel ve Van BackpackersHostel yer almaktadır. Özellikle kahvaltısı ile meşhur olan Van yöresi mutfağında murtuğa, otlu peynir ve yayık tereyağı gibi lezzetlerin mutlaka tadına bakılmalıdır. Bölgeden alışveriş yapmak isteyenler için gümüşün işlenmesi ile elde edilen Savat, iyi bir seçenek olacaktır.

İran’ın en büyük kenti olan Tahran aynı zamanda başkent olması sebebiyle oldukça ön planda yer almaktadır. Kültürel yönden pek çok eserin bulunduğu şehir, sanayi gibi sektörlerin de gelişmesi sayesinde İran ekonomisinin can damarı konumunda bulunmaktadır. Bölgede turizm alanında en çok rağbet gören merkezler arasında kentin simgesi niteliğindeki Azadi Kulesi, içerisinde yer alan değerli taşlar ile dikkat çeken Ulusal Hazine ve bölgenin kültür, sanat tarihi hakkında net bilgiye ulaşma imkanı veren Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. İran ve Fas kültürünün etkilerinin görüldüğü Tahran mutfağında et, pirinç ve turşu gibi malzemeler yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Tadılmaya değer yiyecekler içerisinde Taas Kebabı, baklava ve helva türleri yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir