Valla Kanyonu-Kastamonu Rafting Keyfi

Anadolunun saklı kalmış güzelliklerinden birisi olan ve Kastamonu içerisinde yer alan Valla Kanyonu özellikle maceraperestlerin adreslerinden birisi olup buraya gelenlerin önemli bir kısmı rafting keyfi yaşama fırsatını yakalıyor. Valla Kanyonu-Kastamonu rafting keyfi yaşamak isteyenlerin en önemli adreslerinden birisi olarak dikkat çekmekte ve insanlar uzak noktalardan buraya rafting ve benzer sporları yapabilmek için gelmektedir. Kastamonu içerisinde bulunan söz konusu kanyon, ülkemizin en özel noktalarından birisi olup insanlara sunmuş olduğu manzara çok etkileyicidir. Buraya sadece yerli sporcular değil yabancı turistler de gelmekte ve çay üzerinde rafting heyecanı yaşamaktadır.

Kastamonu içerisinde bulunan akarsular tarafından oluşturulan Valla Kanyonu, ilk olarak 1994 yılında fark edildi. İTÜ öğrencisi 4 genç buraya geldi ve bölgede gezintiye çıktı. Yaptıkları gezintide Valla Kanyonu içerisine girdiler ve kayboldular. Bunun üzerine bölgede geniş çaplı arama çalışmalar yapıldı fakat netice alınamadı. Gençler kaybolduktan 14 gün sonra farklı bir noktadan çıktılar. Bunun üzerine bütün dikkatler buradaki doğal güzelliklere çevrildi. Bölgede turizmin daha da gelişmesi için buraya farklı yapılar eklendi. Bunlardan bir tanesi de seyir terası olup bölgenin güzelliklerinin daha net bir şekilde görülmesini sağlamaktadır. Söz konusu teras yapıldıktan sonra buraya olan ilginin daha da arttığı söylenebilir. Çelik üzerine yapılan cam balkona çıkan insanlar çok büyük bir heyecan yaşamakta ve insanların bazıları bu heyecanı yaşamaktan korkmaktadır. Yerden yüksekliğinin 700 metreden fazla olması, seyir terasının oluşturduğu etkinin en önemli nedeni olarak gösterilebilir.

Ülkemizin en güzel noktalarından birisi olan Valla Kanyonu içerisinde farklı parkurlar bulunmaktadır. Rafting parkuru bunlardan bir tanesidir ve fazlaca ilgi görmektedir. Fakat bununla beraber bilinmesi gereken farklı unsurlar vardır ki bunların başında resmi yerlerden izin alınmadan burada bu sporun yapılamayacağı gelmektedir. Bunun nedeni ise bölgenin son derece tehlikeli olmasıdır. Bölgede çok sayıda şelale ve göl vardır ki bunların bir kısmı gizli doğal tuzaklarla doludur. Rehber olmadan yapılacak olan bu spor, insanların yaşamlarını kaybetmeleriyle sonuçlanabilir. Bundan dolayı da rehbersiz kanyona giriş yasaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir