Ürdün Petra Antik Kenti Gezilecek Yerler Bilgisi

Ürdün yurt dışından gelen misafirlerini Petra antik kenti ile adeta büyülemektedir ve gezilecek yerler hakkında bilgisi olan rehberlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Ürdün Petra Antik kenti gezilecek yerler bilgisi için rehberlerinizden bilgi alabilir veya yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Ürdün’de bulunan Petra antik kenti Nebatilere yurtluk yapmış ve yapımı yaklaşık olarak 500 yıl süren bir yerleşim alanıdır. Petra 2007 yılında dünyanın 7 harikası içerisinde kendisine yer bulmuştur. Çölün kızıl kumların arasında gizlenen 2200 yıllık bu şehir kayalara oyularak inşa edilmiştir. Petra Wadi Musa bölgesinde yer almaktadır. Sig denilen dar yollardan geçerek ulaşılan Petra taşlara oyulmuş evler, tiyatrolar, kaya mezarlar ve tapınaklardan meydana gelen bir yerleşim yeridir. Gün içerisindeki güneşin ışık açısına göre renk değiştiren bir yapıya sahiptir.

Petra antik kentinde şehrin geneline hayran kalacaksınız. Yine de bu görkemli yapılar arasında özellikle görmeniz gereken yerler bulunmaktadır.  Amfitiyatro, Al Khazneh, Hz. Harun’un mezarı, Krallara ait kraliyet mezarları,  Ad – Deir Manastırı, kaya mezarlarının bulunduğu kalyon gibi mekânları kesinlikle görmelisiniz.

Bu şaşalı krallık Roma imparatorluğuna yenilerek hristiyanlığı benimseyen bir kent olmuştur. Zamanla dünyada yaşanan gelişmeler ve yeni keşfedilen ticaret yolları sebebiyle Petra ticari önemini kaybetmiş ve zamanda kaybolmuştur. 1800’lü yıllarda tekrar keşfedilmiştir.

Petra antik kenti yapısı neredeyse hiç bozulmadan günümüze kadar ulaşan ender yapılar arasında bulunmaktadır.  Ürdün’de bulunan Petra çok fazla yağmur veya doğal olaylara maruz kalmadığından dolayı bu taşlara oyulan harika kent nerdeyse hiç hasar almamıştır.

Petra geziniz için planlama yapıyor iseniz yaz aylarını pek tercih etmemelisiniz. Çünkü çölde bulunan Petra gündüz 36 derece kadar sıcaklığa ulaşmaktadır. Geceleri ise tam bir çöl iklimi sergileyen Petra oldukça serin olmaktadır. Hem gündüz hem gece farklı olan ve kızıl çöllerin elması olan Petra genel olarak yılın her döneminde ziyaret edilmektedir.

Petra oldukça fazla ilgi gören bir kent olmasından dolayı gezinizden en az üç ay önce otel ve bilet satın alma işlemlerinizi yaptırmalısınız. Aksi halde gidişiniz sırasında ve kalacak yer konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir