Türk Hava Yolları uçağı Hollanda’da nasıl düştü?

TK1951 sayılı Boeing 737-800 tipi uçağı inişe geçerken tarlaya Türk Hava Yolları’nın uçağı düştü, İstanbul’ dan Amsterdam’ a giden THY uçağı, inişe geçtiği sırada düşerek 9 kişinin ölümüne neden oldu. 131 yolcu ve 7 mürettebatıyla birlikte saat 08: 22′ de İstanbul Atatürk Havalimanından ayrılarak Amsterdam’ a hareket etti. Uçak inişe geçeceği sırada piste 500 metre kala tarlaya çakıldı. Pilotların kuleyle yaptıkları son konuşma inerken bir sorun olmadığını gösteriyor. Kaza anında uçak üç parçaya ayrılırken yangın çıkmaması daha büyük bir facianın yaşanmasına engel teşkil etmiş oldu. Kazada 3 mürettebat olmak üzere, toplam 9 kişi hayatını kaybetti. Kazada 84 kişi yaralanarak tedavi altına alınmıştı. Kazadan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre, kaza sırasında hava şartlarında herhangi bir olumsuzluk olmadığı, teknik anlamda uçakta ve piste yaklaşımında herhangi bir sorun yaşanmadığı bildirildi.

Düşen Uçakta Neler Yaşandı?

Uçağın pilotuyla Schiphol Havalimanı kulesi arasında geçen konuşmada her şey normal görünüyor. Son olarak kule frenkasına geçiliyor ve o sırada bir kesinti yaşanıyor. Bu bölüme kadar her şey oldukça normal ve sıradan bir grafik çiziyor. Kule uçağın 7.0 alçalmasını istiyor. Uçak verilen tüm talimatları yerine getiriyor ve sonrasında kanal değiştiriyor. Kule son olarak şu an acil bir surum yaşandığını, bir uçağı kaybetmiş olabileceklerini belirtiyor. Sivil havacılığın yapmış olduğu açıklamaya göre ise, hava durumunda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı belirtiliyor. Teknik anlamda piste yanaşırken hiçbir sıkıntı yaşanmadığı söyleniyor.

İstanbul’ dan havalanan Tekirdağ isimli olan yolcu uçağı, Boeing 737-800 modeli uçak Amsterdam havalimanına iniş yaparken, oldukça ilginç bir şekilde tarlaya çakılarak 9 kişinin hayatına son vermiş oldu. Kazadan tam 1,5 yıl sonra uçağın neden düştüğü kesin olarak belirlendi. Boeing firması kazada %80 kusurlu çıktı. Kaza sırasında altimetre arızası yaşanması, kulenin gerekli olan bilgileri tam donanımlı pilota aktaramaması ve pilotun net bir cevap verememesinden kaynaklandığı kesin olarak belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir