Türk Hava Yolları Adana uçak kazası

7 Nisan 1999 tarihinde Türk Hava Yollarına ait uçak Adana Havalimanından kalkış yaptıktan tam 11 dakika sonra düştü, 3500 metre yükseklikten tarlaya çakılan uçak 6 kişiye mezar oldu. Boeing 737 Trakya isimli THY’ ye ait uçak Cidde’ de bulunan Türk Hacılarını almaya gidiyordu. Adana Havalimanından kalkarak 10 bin fite yükseldiğinde burun üstü tarlaya çakıldı. Bu kadar kısa sürede düşen uçaktan sonra akıllara gelen ilk soru uçak neden düştü? Sorusu ve çeşitli varyasyonları olmaktadır. Uçak düştükten sonra yaklaşık olarak 15 metrelik bir çukur açarak tamamen toprağa gömülmüş oldu. Uçağın kopan kuyruğu ise 2 km. uzaklıkta bulundu. İçinde yolcu olmayan sadece 6 mürettebattan oluşan uçakta 6 kişi can verdi. Pilotun en son kuleyle görüşmesinde bir sorun olmadığı ve görüştükten sonra radardan kaybolduğu belirtildi. Yapılan açıklamaya göre uçağın yoğun yıldırım alanına girdiği ve bu nedenle düştüğü belirtildi. Bu durumda uçağın paratoner sisteminin çalışmadığını, çalışmış olsaydı yıldırımdan etkilenmeyeceğini de belirtiyorlar.

Türk Hava Yolları Uçağı Neden Düştü?

Yapılan inceleme ve açıklamalara göre uçağın 8 ile 14 bin feet ortamında yoğun yıldırıma girmeleri ve bu durumda yıldırım düşmüş olabileceğini açıklamaları yapıldı. Uçağın 2 senelik bir uçak olduğunu ve Türk Hava Yolları filosuna 1995 tarihinde katıldığı ilave edildi. Türk hacıları almak için Ciddeye doğru yola çıkmış olan uçakta bulunan 3 hostesin evleneceği belirtildi. Yapılan başka açıklamalara göre ise, kabinde hosteslerin pilotların dikkatini dağıtacak hareketlerde bulundukları iddiası söz konusu oldu.

Boeing 737 Trakya uçağının Adana havalimanından havalandıktan tam 11 dakika sonra 3500 metre yükseklikten düşmesiyle geriye toprağın altına gömülen enkaz bile kalmadı. Uçağa binemeyen hacı adaylarının yüzünde oluşan buruk bir sevinç gizliydi. Uçak ilk olarak Suudi Arabistan’ dan Adana’ya 23:57’ de yolcu getirdi. Yaklaşık 40 dakika sonra ise Adana Şakirpaşa Havalimanın’ dan yeniden yolcuları almak için sadece 6 mürettebat Cidde’ ye doğru yola çıktılar. Kuleyle irtibatı kesilen uçak saat 01:00 sularında Adana’ nın Ceyhan İlçesi mevkii üzerinde infilak etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir