Trabzonda’ki büyük ölümlü uçak kazası

Türkiye havacılık tarihine 75 kişinin hayatını kaybettiği makus bir trajedi olarak geçen uçak kazasında neler yaşandı? Tarihler 26 Mayıs 2003′ ü gösterirken NATO tarafından görev verilen İspanyol Barış gücü askerlerini, Afganistan’dan İspanya’ ya doğru götüren uçak Trabzon Maçka İlçesi’ nin yakınlarında düştü. Kazadan sonra en çok merak edilen sorulardan biri de trabzon’ da uçak nasıl düştü? Düşme nedeni teknik bir arıza mıydı? Tam 75 kişinin hayatını kaybettiği büyük kazada pilotaj hatasının neden olduğu belirtildi. Ukrayna’dan kiralanan uçak, yakıt ikmali için Trabzon’ a inmek istedi. Saat 04:45′ de alçalmaya başlayan uçak Esenboğa radarından kayboldu. Uçağın yakıt ikmali için tam iki defa alçaldığı ve pisti göremediği için üçüncü bir deneme daha gerçekleştirdiği belirtildi. Üçüncü denemede başarılı olmayan uçak yanarak düşmeye başladı.

Trabzon’ da Yaşanan Uçak Kaza Anı

Maçka yakınlarına düşen uçak, İspanyol Barış Gücü askerlerine evlerine bırakmak için yola çıkmıştı. Maçka’ ya yakın Pilav Dağına düşen uçaktaki askerler için Türkiye’nin havacılık tarihine kazınmış en acı kazası olarak belirtiliyor. Kazada 62 İspanyol asker olmak üzere 13 Ukraynalı mürettebat hayatını kaybetti. 75 kişiye mezar olan Pilav Dağı’nda her sene anma töreni düzenleniyor. Kırgızistan Bişkek’ ten havalanan YAK-42 tipi Ukrayna’ ya ait uçak, Trabzon Maçka’ ya yakın Şahinler Köyüne sis yoğunluğu nedeniyle düştü. Uçakta 12 mürettebat ve 50 asker hayatını kaybetti. Uçağın yakıt ikmali için ,ki defa inmeyi denediği, fakat görüş açısının olmadığı için pas geçtiği, üçüncü denemede de başarısız olarak düştüğü belirtildi.

Pilav Dağı mevkine düşen uçakta bulunan yolcuların şiddetli çarpma etkisiyle çevreye savrulduğu belirtildi. Uçaktan hiç kimse sağ olarak kurtulamadı ve bazıları yanarak can Verdi. Uçağın kuyruk kısmı, tekerlekleri hariç olmak üzere, tüm bölümlerinin parçalandığı kaydedildi. Enkazın altından ise telefon, üniforma, fotoğraf bulundu. Türkiye tarihi için büyük bir acı olarak anılan uçak kazası, halen ilk günki gibi hafızalarda yer alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir