Trabzon Sümele manastırını görmek için 5 neden

Tarihin en eski mimarisine sahip Trabzon Sümele manastırı güzellikleri bağrında taşır, Trabzon’ un Maçka İlçesinde olup, Altındere Vadisi sınırlarında er almaktadır. Deniz seviyesinden 1.150 metre yüksekliğe konumlandırılmış, Rum ortodoks Kilisesi ve manastırı olmaktadır. Tarihin en gizemli ve orjinal görsel zenginliğine sahip olması nedeniyle, yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olmuştur. Zigana Dağı’ nın eteklerine kurulmuş olan büyük ve görkemli yapı, doğa açısından çok zor bir yere konumlanmıştır. Manastırın belirli bir yerine kadar araçla, sonrasında orman içinde patika ile ulaşım sağlanmaktadır. Dar ve uzun merdivenleri çıkmak biraz yorucu olsa da, manastırı görmeye değer. Manastır Türkiye Cumhuriyeti ile restore edilip, turizme açılmış olmaktadır. Trabzon’ un bilinen en hayranlık uyandırıcı turistik manastır, her yıl binlerce ziyaretçiye görsel bir şölen sunar.

Trabzon Sümele Manastırı Özellikleri

Manastır içinde bulunan büyük ve görkemli kilise, oldukça dikkat çekici olmaktadır. Kilisenin büyüklüğü 400 metrekare olup mağaranın içi oyularak konumlanmıştır. Manastıra çıkmak için kullanılan vadide dar ve uzun bir merdiven mevcuttur. Bu merdivenleri çıkarak manastıra ulaşmak mümkündür. 6 katlı olan Manastırın 2 katı teras olmaktadır. Kilisenin içinde bulunan ve süslemek için kullanılan freskler, oldukça dikkat çekicidir. Kilisede Meryem ananın doğumundan itibaren, İsa’ nın doğumu, mabede sunuluşu ve yaşamıyla alakalı freskler yer almaktadır.

Sümele Manastırı Tarihi

Sümele manastırı tarihi yapısıyla ve doğal güzelliği ile kendine hayran bırakmaktadır. Binlerce yıllık bir tarihi sahip olması ve korunması, yabancı turistlerin de ilgi odağı olmasına neden olmuştur. Doğayla baş başa bir zaman dilimi geçirmek için Trabzon ziyareti oldukça doğru bir adres olacaktır. Merdivenlerden çıkarken yavaşça yükselen patikalar eşliğinde, eşilin her tonuna doymak mümkündür. Ayrıca binlerce yıldır gizli oda olarak bilinen kapalı kapılar, ziyaretçilere de açılmıştır. Merakla ve ilgiyle gezilen manastırda kendinizi bir masal diyarında hissedeceksiniz. Tüm heybetiyle ziyaretçilerini karşılayan sümele Manastırı tarihin derin ve gizemli sayfalarının kapılarını sonuna kadar açmaktadır. Muhteşem bir görsel şölen yaşatan, Karadeniz’ in en tarihi yapısını ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum var “Trabzon Sümele manastırını görmek için 5 neden

  1. Bu nedenler arasında 1 tanesi bile yeterli değil mi niye bu kadar uzunca nedenler sundunuz ki zaten Trabzon yolundan bir gün geçenler buraya uğrayıp hemen bir kaç fotoğrafla anısını yapıyor bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir