Trabzon Sümela Manastırının Tarihi

Trabzon içerisinde yer alan çok önemli yapılardan bir tanesi olan Sümela Manastırının güzelliği insanların beğenisini kazanmakta ve her yıl dünyanın dört bir tarafından gelen kişiler söz konusu yapının tarihi hakkında daha fazla bilgi almak istemektedir. Sümela Manastırının inşa ediliş şekli ile diğer unsurları Trabzon için çok büyük bir kazanım olurken yukarıda da belirtildiği gibi buraya gelen turistler yapının tarihi hakkında bilgiler aldıkça hayranlıkları daha da artmaktadır. Hristiyan dünyası için çok önemli bir konumda bulunan Sümela Manastırının milattan sonra 365 yılında inşa edilmeye başlandığı bilinmektedir. Yapının dağların oyulmasıyla inşa edilmesinden dolayı tamamlanması yaklaşış 30 yıl sürmüş ve 395 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Yüksek kayalıklar üzerinde yer alan binalar farklı teknikler kullanılarak inşa edilmiştir. Binaların yerden yüksekliği yani deniz seviyesinden yüksekliği 1.150 metre olup buna benzer bir yapı dünyanın başka bölgelerinde çok nadiren bulunmaktadır. Buranın adının gelmesiyle ilgili de farklı hikayeler bulunsa da bunlardan gerçeğe en yakın olanı Mela dağı şeklinde anlatılandır. Binaların inşa edildiği dağın adı geçmiş zamanda Mela idi ve manastır inşa edildikten sonra buraya StouMela adı yani Mela’da bulunan adı verilmiştir. Fakat zamanlar önce SouMela daha sonrada Sümela denilmeye başlanmıştır. Yapının adının buradan gelmesine rağmen kimler tarafından nasıl yapıldığıyla ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Farklı rivayetler bulunsa da bunların gerçek olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur.

Buranın nasıl yapıldığına dair hikayelerden bir tanesinde birbirinden habersiz iki rahip rüyasında Hz. Meryem’i manastırın olduğu yerde görür ve daha sonra ikisi de aynı anda buraya gelerek buluşurlar. Ardından da uzun yıllar süren uğraşlar sonunda ortaya bu yapı çıkmıştır. Fakat söz konusu rivayetin gerçek olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca buranın adı normalde Meryem Ana Manastırı iken Rumcada farklı şekilde söylenmektedir. Rum Ortodoks Kilisesine bağlı olan kişiler yılın belli bir döneminde buraya gelmekte ve burada kendi inanışlarına uygun olacak şekilde ayinler düzenlemektedir. Yakın zamana kadar yasak olan ayinlere artık izin verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir