Tokat Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Anadolunun ilk yerleşim yerlerinden Tokat şehrinde tarihi ve doğal güzellikleri gezmek isteyenler için mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken çok fazla mekan bulunmaktadır ki bu yerler turistlerin gözde yerlerindendir. Tarihi yapıları ve doğal tabiatı ile görülmeye değer yerler açısından zengin bir şehir olan Tokat ilinde bulunan bu harika yerler mutlaka görülmesi gerekir ki Anadolunun geçmişi tam olarak anlaşılabilsin. Tokat şehrine yolu düşen bir kişi ilk olarak Tokat kalesine çıkmalıdır. Hakkında çok ayrıntılı bilginin bulunmadığı kaleye ilk yerleşenlerin Komana Pontikalı Hristiyanlar olduğu bilinmektedir. Kalenin en büyük özelliği ise insan elinin çok az değmiş olmasıdır. Kalenin bulunduğu kayalıklar tamamen doğal olup kalenin sadece odalarına insan eli değmiştir.

Kale, Pontikalı Hristiyanların ardından Roma İmparatorluğuna ve Büyük Selçuklu Devletinin himayesine geçmiştir. Kalenin ardından görülmesi gereken en değerli yer Ballıca Mağarasıdır. Sağlık açısında özellikle astın hastalığına iyi gelen Ballıca Mağarası büyük ve gizemli yolculuk yapmak isteyenler için ideal bir doğal güzelliktir. Astım hastaları tarafından daha fazla ziyaret edilen mağaranın ulaşımı da oldukça kolaydır. Ballıca Mağarası Tokat’ın Pazar ilçesine yakındır. İl merkezine ise 26 kilometrelik bir uzaklıkta bulunmaktadır. Toplu taşıma araçları veya özel araç ile gelinebilecek mağarada sarkıt, dikit, çamurlu salonu, fosil salonu, sütunlar salonu, mantarlı salonu ve büyük damlataş salonu bulunmaktadır. Çok dikkat çeken sarkıt ve dikitlerin olduğu mağarayı gezerken sıkılma ihtimaliniz olmayacaktır.

Reşadiye ilçesi ile Ordu arasında bulunan Selemen Yayları güzel yerler keşfetmek isteyenlerin yeridir. Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran Savaşı’na çıkarken konakladığı yer olan bu yaylada yöre halkı yaz aylarında Pazar kurmaktadır. Boğalı Yayla, Batmantaş Yaylası ve Dumanlı Yaylası gibi doğal güzelliklerin yanında Tokat’ta görülmesi gereken tarihi mekanlarda bulunmaktadır. Bu yerler arasında Tokat Mevlevihanesi en dikkat çekenidir. 17. yüzyılda Sülün Muslu Paşa tarafından yaptırılan Mevlevihane Soğukpınar Mahallesi’nde yer almaktadır. Evliye Çelebi’nin Seyahatnameadlı kitabında ayrıntılı olarak bahsettiği alan zemin, giriş ve üst kat olmak üzere toplam üç kattan oluşmaktadır. şehir halkı tarafından bilinip turistler tarafından fazlaca bilinmeyen saklı kent Sebastopolis Antik Kenti ilin köklü geçmişine tanıklık etmektedir. Atatürk Evi, Mahperi Hatun Kervansarayı ve Ali Paşa Hamamı görülmesi gereken diğer tarihi mekanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir