Sivas Gezilecek Yerler ve Kaplıcaları

Ülkemizin farklı noktalarından bulunan kaplıcaları insanların buralarda hastalıklarına şifa aramasına neden olmakta ve bunlardan çok önemli bir kısmı Sivas sınırları içerisinde bulunan gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. İç Anadolu Bölgesinin en önemli kentlerinden birisi olan Sivas içerisinde çok sayıda gezilecek yer bulunurken bunların önemli bir kısmı kaplıcalardan oluşmakta ve yıl içindeki bazı dönemlerde dünyanın farklı noktalarından gelen kişiler burada keyifli zamanlar geçirdiği gibi bazı kişiler ise hastalıklarının tedavisini burada yaptırmaktadır. Şehrin farklı bölgelerinde kaplıca ve çermikler bulunmakta olup bunlar önemli bir zenginlik kaynağıdır. Bahsedilen yerlerde çıkan sulardan bazıları insanların sağlıklarına olumlu katkı yapmakta ve hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Sivas içerisinde yer alan kaplıcalardan en meşhuru Kangal ilçesinde yer almaktadır. Kangal Sivas merkeze 96 km uzaklıkta bulunurken kaplıca ise buraya 13 km uzaklıkta bulunmaktadır. Burada yer alan suyun sıcaklığı 36-37 derecedir ve havuzlara gelen suyun debisi saniyede 130 litredir. Bahsedilen havuzların içerisinde en büyüğü 10 cm olan binlerce balık bulunmakta ve havuzlara giren kişilerin tedavi olmasına bu balıklar yardımcı olmaktadır. Balıklar suya giren kişilerin derilerinde bulunan sivilce, yara ve benzer yerlerin temizliğini yapmaktadır. Dolayısıyla da buraya giren kişilerin vücutları su ile daha fazla temas etmektedir. Bu durum ise tedaviye çok önemli bir katkı yapmakta ve suyun etkisini artırmaktadır. Burada yer alan su başta romatizma olmak üzere çok sayıda hastalığa iyi gelmekte ve bundan dolayı da çok sayıda insan buraya tedavi amaçlı gelmektedir.

Balıkların yer aldığı havuza giren kişilerin derilerindeki yaralar 37 derecedeki suyun etkisiyle kabarmakta ve balıklar bu bölgeleri temizlemektedir. İnsanların bu tedaviden olumlu sonuç alabilmesi için havuzlara 21 gün boyunca girmesi tavsiye edilmektedir. Bunun dışında Sivas içerisinde farklı kaynaklar da bulunmakta ve bunlardan bazıların sıcaklıkları 50 dereceye kadar ulaşmaktadır. İnsanların girmekte zorlandığı yerlerden bir tanesi Ankara yolu üzerinde bulunmaktadır. Buradaki sularda yine romatizma gibi çok sayıda hastalığa iyi gelmektedir. Alternatif tıp konusunda oldukça ileri bir noktada olan Sivas bu özelliği ile dikkat çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir