Sinop Erfelek Şelaleleri Gezintisi

Dünyada eşi benzeri olmayan irili ufaklı 28 şelaleden meydana gelen Erfelek Şelaleleri yıllarca doğa içerisinde gizlenmiş ve Sinop ili içerisinde gezinti yapmak amacıyla yola çıkanların en önemli uğrak yerlerinden biridir. 1997 yılında Devlet Su İşleri tarafından Sinop Erfelek Barajının yapımı aşamasında açılan yollardan ulaşılan Erfelek Şelaleleri gezinti için gelip görenleri muhteşem görselliği ile şaşkına çevirmektedir. Şehrin belediyesinin işletmesinde bulunan şelalelerin girişi ücretlidir. Sinop iline 45 kilometre, Erfelek ilçesi şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan doğal güzellikleri görmek için kişi başı 9 Türk Lirası ödenmelidir. Sinop otogarından her yarım saatte bir ilçeye dolmuşlar kalkmaktadır. Dolmuşlarla ilçeye varan kişiler ilçe merkezinden sık sık kalkan şelale dolmuşlarını ulaşım için kullanabilirler.

İlçenin en büyük ekonomik gelirlerinden biri olan Erfelek Tatlıca Şelaleleri’nin çevresinde piknik yapmak için mesire alanları ve kamp yapmak için de uygun alanlar bulmak mümkündür. Bulunduğu konum itibari ile mesire alanı çocuklarıyla ailelerin gidip rahatça piknik yapmasına ve gün boyunca eğlenceli bir gün geçirmesine müsaittir. İlçenin bu yönde değerlendirilebilecek nadir alanlarından olan şelaleler dünyanın en güzel alanlarından olma yolunda hızla yol almaktadır. Her geçen yıl ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı artan mekanda düzenleme ve geliştirme adına yeni projeler üzerinde çalışılmaktadır. Doğaseverlerin uğrak yerlerinden olan şelalelerde piknik ve kamp yapmak kadar doğal güzelliklerin içinde gezinti yapmak da ayrı bir lezzet vermektedir.

Bir merdiveni andıran basamaklardan oluşan 28 adet irili ufaklı şelalelerin her biri yukarı doğru çıktıkça farklı güzelliklere ve boyutlara bürünerek görenleri kendine hayran edecektir. Basamak hükmünde olan bir kademesi görenlerde ayrı bir heyecan uyandıracaktır. Su sesi ile birleşen doğal güzellikler şehrin boğucu havasından kaçan ziyaretçilerini rahatlatmaya yetecektir. Suyun döküldüğü büyüklü küçüklü göletlerin derinlikleri değişmektedir. Gelen ziyaretçilerin serinlemek için girdikleri bu göletlerin derinliklerine dikkat etmek gerekir. Kamp alanında kamp yapmak için bir gece için 5 TL ödenmelidir. Çevresindeki yeşilliklerin ve suyun maviliği insanlarda huzura ve rahatlamaya neden olacaktır. Her bir köşesi ayrı güzelliklerle dolu olan ülkemizde yolu Sinop’a düşenlerin uğraması şiddetle tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir