Siirt Gezilecek Muhteşem Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Siirt bereketli topraklarında yetişen meyve ve sebzeleri ile doğal güzelliklerini herkese sunan muhteşem yerlere sahip özel bir şehirdir. Siirt’te bulunan birçok tarihi yapı ve eserler turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Muhteşem doğası ile misafirperver ev sahipleri kentin ne denli özel bir yer olduğunu kanıtlamaktadır. Harika yerler gezip görmek isteyen turistler için birçok özel alan barındıran kenti yılda binlerce kişi ziyaret etmektedir. En çok ilgi çeken yapılar arasında bulunan Ulu Camii il merkezinde yer almaktadır. 1129 tarihinde yapılmış cami Büyük Selçuklulara ait ve tarihi bir yapı olarak korunmaktadır. Veysel Karani Türbesi 2001 yılında restore edilmesinin ardından modern bir görünüme kavuşmuş ve yeni bir türbe olarak ziyaret edilebilmektedir. Finik Kalesi Osmanlı’nın son döneminde ile bağlanmış önemli bir yapı olarak görülmektedir.

Siirt’te özel türbeler de oldukça fazladır. Bunlar; Şeyhul-Hazin-Hazretleri, İbrahim Hakkı Hazretleri, Şeyh Muhammed Kazım Türbesi’dir. Her birinde ilim, tasavvuf, psikoloji, sosyoloji ve tıp alanlarında büyük kudret bulunmaktadır. Sağlarca Kaplıcası Siirt’e 17 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bu kaplıca suyu, romatizma, deri, solunum, sinir, eklem rahatsızlıklarının giderilmesinde etkili olmaktadır. Siirt Mağarası özel alanların başında yer alır. Konut olarak kullanıldığına dair belirtilerde yer almaktadır. Saat Kulesi kesme taş mimarisi ile birbirinden ayrılmış dört parçadan oluşmaktadır. Kule tepesi daralan bir kubbe ile örtünmektedir.

Finik Kalesi, Osmanlı Dönemine ait bir kaledir. Oldukça önemli bir yere sahip olan kale 1990 yılında ile dahil edilmiştir. Kale içerisinde kayalardan oyulmuş evler, gizli su merdivenleri bulunmaktadır. Derzin Kalesi Baykan ilçesinde yer almaktadır. Bizanslılara ait yapı eski mimarisi ve korunmuş tarihi ile ilgi çekici bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tillo Kalesi ve Cam Terası, Osmanlı eseridir. Restore çalışmaları sırasında kale üzerine cam teras inşa edilmiştir. Şehir manzarasının etkili biçimde izlendiği bir mekandır. Bölgede benzer yapılar bulunmamaktadır. Genel olarak bakıldığında doğal güzellikleri, yemek kültürü, kendine özgü mimarisi, tarihi eserleri ve yapıtları ile Siirt görülmesi gereken kentler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir