Şanlıurfa gezilecek muhteşem yerler

Peygamberler Şehri olarak bilinen Şanlıurfa ve her açıdan görenleri kendine hayran bırakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en mistik ve otantik çizgilerine hakim olan Şanlıurfa, unutulmaz bir tarihi yolculuğa çıkarıyor sizleri. Tarihi güzelliklerin yanında doğal güzellikleri de bünyesinde barındıran şehir, yerli ve yabancı turistleri adeta büyülüyor. Büyüleyen muhteşem atmosfer, efsanelere ev sahipliği yapan şehir sizi alıp tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Özellikle keşfe çıkmış seyahat tutkunlarının vazgeçilmez adresi olarak bilinen Urfa, her adımda mucizelere tanıklık etmenizi sağlayarak hafızalara kazınacak bir yolculuğa davetiye çıkarıyor. Eğer yolunuz düşerse veya tatilinizi tarihi bir yolculuğa çıkarak değerlendirmek istiyorsanız, şanlıurfada neler yapılır? Diye merak ediyorsanız, yazımızı sizler için derledik.

Şanlıurfa’ da Gezilecek Yerler?

Balıklı Göl: Şanlıurfa deyince ve gidince görmeden gelinmesi imkansız olan büyüleyici yer. Kocaman bir havuzun içinde yaşayan bereketli balıkların kutsal olduğunu bilinir. Hz. İbrahim efsanesinde ateşe atılan peygamberin bu göle düştüğü bilinir. Şanlıurfa’ nın en fazla ziyaretçi çeken yerlerinden biri olmaktadır.

Kızlar Sarayı: Mutlaka görülmesi gereken muhteşem tarihi yapılar arasında yerini alır. Viranşehir yolu üzerinde kayaların üzerinde bir tepede konumlanmıştır. Ziyaretçilerine harika bir yer altı çarşısı ziyafeti ve gezintisi sunar. Yapılış tarihi net olarak bilinmese de, içinde olan kalıntılar, çizgiler uzun bir tarihi yolculuğa çıkmak için yeterli oluyor.

Harran Ovası: Şanlıurfa’ nın Güneyinde yer alan Ova, günümüzde eşsiz coğrafi güzelliğinin yanı sıra, tarihsel açıdan da çok büyük izler taşır. Toprağın verimini cömertçe sunan Harran Ovası, merkeze 44 km. mesafede yer almaktadır. Bilinen şu ki, Ova her yıl sadece yerli değil, yabancı turistlerin de uğrak noktası haline gelerek çok büyük bir hayran kitlesine sahip olmaktadır.

Fırat Nehri: Anadolu’ da başlayıp Türkiye sınırlarını aşıp ırak ve Suriye’ i geçerek Basra körfezine kadar uzanmaktadır. Görkemli bir görselliğe sahiptir ve uzunluğu 2 bin 800 km. olmaktadır. Yüzmenin kesinlikle yasak kılındığı nehir kenarında oturmak görmek gereklidir.

Halfeti Antik Kent: İçinde çok sayıda medeniyeti barındıran Halfeti, gizemli ve çekici izlere sahiptir. Günümüze kadar taşıdığı tarihi izler turistleri kendine hayran bırakmaya yetiyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir