Safranbolu gezilecek güzel yerler

Karabük ilinin en güzel ve turistik ilçesi olan Safranbolu, otantik ve mistik dokusuyla turistlerin ilgi odağı olmaktadır, her yanı ayrı bir güzelliği sunmakta, masal diyarının en gözde ilçelerinden biri olmaktadır. Karabük İl merkezinin 8 km. kuzeyinde bulunan Safranbolu şehir merkeziyle Karabük birbirine çok yakındır. Doğal ve tarihi güzellikleriyle öne çıkarak, gezilmesi ve görülmesi gereken yerler bakımından çok zengin bir yelpazeye sahip olmaktadır. Son derece özgün bir mimariye sahip olması en dikkat çekici özelliklerinden biridir. Görenleri kendine hayran bırakan safranbolu gezilecek yerler son derece etkileyici özelliklere sahiptir. Mimarisi, tarihi, doğal güzellikleri, konakları ve evleri bakımından yerli ve yabancı turistlere görsel bir zenginlik yaşatıyor. Her mevsim ziyaret edebileceğiniz şirin İlçemiz, sizleri her zaman kocaman bir cömertlikle karşılayacaktır.

Safranbolu’ da Nerelere Gidilir?

Yaz tatili, hafta sonu kaçamağı veya günübirlik ziyaretlerin uğrak noktası olan Safranbolu, kısacık tatilinizi bile kocaman anılara taşıyacaktır. Çünkü gizemli yapısı, orijinal ve bozulmamış kimliğiyle tam donanımlı bir doğa harikası olmaktadır. Şimdi Safranbolu’ da nerelere gidilir? Neler yapılır? Sorularınızın cevaplarını vereceğiz. Safranbolu’ nun en çok merak edilen tarihi güzelliklerinden biri Bulak Mağarası olmaktadır. Türkiye’ de keşfedilen en uzun mağara olarak bilinmekte, uzunluğu ise 6 km olmaktadır. Fakat mağaranın sadece 400 metresi ışıklandırılmış olup, gezmek için uygunluk sağlanmıştır. Oldukça keyifli, gizemli ve konforlu bir gezme güzelliğine sahip olan mağara, Safranbolu İlçe merkezine sadece 8 km. uzaklıktadır.

Yörük Köyü Safranbolu’ da olan ve mimarisini korumuş ender yerlerden biri olmaktadır. Minik ahşap evleri, havasının bol oksijenli oluşu, doğallığı bozulmamış mimarisi ile sadece Safranbolu değil, Türkiye’ nin en güzel köyü olarak bilinir. Tokatlı Kanyonu doğal güzellikleri bağrında saklayan gizli bir hazine gibi karşılıyor konuklarını. Safranbolu sadece tarihi değil, doğal güzellikleriyle de ön plana çıkarak, hayran bırakan güzelliğiyle dillere destan olmaktadır. Kanyonun bir ucunun Tokatlı Köyüne, diğer tarafı ise Eski Çarşı’ya uzanmaktadır. Şelale yolunda unutulmaz bir yürüyüş keyfi yaşayacak, size eşlik edecek kuş sesleriyle hafızalarınıza kazınacak bir güzelliğin içinde olacaksınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir