Rusya Uralda Uçak Göle Düştü

Avrupa kıtasının önemli ülkelerinden birisi olan Rusya içerisinde çok ilginç bir olay yaşandı ve Uralda gerçekleşen olayda küçük bir uçak bölgede yer alan bir göle şiddetli bir şekilde düştü. Rusya Uralda uçak göle düştü ve ilk anda insanlardan uzak bir noktada gerçekleştiği bilinen olaya müdahale son derece hızlı bir şekilde yapılarak pilotun hayatı kurtarıldı. Bilindiği gibi Rusya’nın sınırları son derece geniş ve bu sınırlar içerisinde Ural Dağları da bulunmaktadır. Ural Dağlarının olduğu bölge, uçuş yapmak için çok uygun olmasa da burada çok sayıda uçak uçuşlar gerçekleştirmektedir. Bazen yolcu taşıması nedeniyle yapılan uçuşlar bazen ise farklı amaçlarla yapılmaktadır.

Ural Dağları civarında gerçekleşen olayda Orion SK-12 tipi bir uçağın göle düştüğü belirtilirken bunun nedeninin pilotun kontrolü kaybetmesi olarak açıklandı. Bölgeye mantar toplamak amacıyla gittiği bilinen pilot, göl üzerinde alçak uçuş yapmaya başladı. Daha önce bunu defalarca yapmış olmasına karşın bu defa kontrolü sağlayamadı ve uçak kontrolünden çıkmaya başladı. Pilotun çok fazla çabalamasına rağmen uçağı kontrol edememesi, uçağın göle çakılmasıyla sonuçlandı. Söz konusu olay yaşanmadan hemen önce yardım sinyali gönderen pilot, böylece hayatının kurtulması için çok önemli bir işlemi yapmış oldu. İnsanlardan uzak bölgede yer alan göle düşen uçağı birilerinin fark etmesi çok zordu. Pilot tarafından gönderilen yardım sinyalini takip eden ekipler uçak batmadan önce bölgeye gelerek pilotu kurtardı. Son anda gelen ekipler, pilotu aldıktan sonra uçak gölün karanlık sularında kayboldu.

Yaşanan olayın oldukça ilginç olmasının temel nedeni, pilotun mantar toplamak için bu uçuşu yapmış olmasını söylemesidir. Mantar toplamak isterken hayatından olmak üzere olan pilot, son anda kurtuldu. Yaşanan olay sonrasında uçağın gölün derinlerine gitmesi sonucunda pilot çok büyük üzüntü yaşamasına rağmen hayatta olduğu için çok mutluydu. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sonrasında uçağın tam olarak neden battığı daha net olarak ortaya çıkacaktır fakat bunun için ekiplerin öncelikle suların dibinde olması gereken uçağa ulaşması gerekiyor ki bunun için ciddi bir çaba gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir