Rize Ayder Yaylası Gezilecek Yerler Bilgisi

Karadeniz denilince insanın aklına yaylalar gelmektedir ki bu yaylalar arasında en bilindik olan Rize ili sınırlarında yer alan Ayder Yaylası olup gezilecek yaylanın bilgisi alınırken yerler hakkında ayrıntılı bilgi almak gerekir. Ayder Yaylası yılın her mevsiminde gezilecek güzelliklere sahip bir doğal güzellikte olup yaylada bulunan yerler hakkında bilgisi olmayanın Rize şehrine gitmeden evvel araştırması ve bilgi edinmesi iyi olacaktır. Sadece ülkemiz insanları tarafından bilinmeyen yayla yılın dört mevsimi dünyanın çeşitli noktalarından gelen turistler tarafından bilinmekte ve ziyaret edilmektedir. Klasik yayla anlayışından uzak olan Ayder gizemli tarafı ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Karadeniz turu düzenlemek isteyenlerin listesinde muhakkak Ayder Yaylası bulunmaktadır.

Doğal güzelliklerin bütün muhteşemliği ile seyredilebileceği yaylada Haziran ayında bile kar görmek mümkündür. Yüksek olduğundan dolayı yaz aylarına bile kalan karlar serinlemek isteyenler için harika bir manzara oluşturmaktadır. Avrupalı, Asyalı milletlerden çok sayıda turisti ağırlayan yerin en büyük talipleri Araplardır. Yaşadıkları kıtada göremedikleri doğal güzellikleri görme imkanları olduğundan Ayder Yaylası ve Karadeniz Araplar için harika bir gezi güzergahıdır. Yaylada gelen misafirlerin konaklaması için tesisler yapılmıştır. Bu tesislerin bazıları otel gibi işletilirken bazıları ise günü birlik kamp mekanı gibi işletilmektedir. Harika Rize lezzetlerinin ikram edildiği sabah kahvaltısı ve yemekler bu tesisleri vazgeçilmez kılmaktadır. Tesislerde yemek alma zorunluluğu bulunmayıp isteyenlere kendi yiyeceklerini kendi getirip hazırlama imkanı dahi sunulmaktadır.

Tesisler harika bir manzaranın ortasına kurulduğundan bu turistik alana gelip de dinlenmeden ve bol oksijen ile enerji depolamadan dönen görmek imkansızdır. Yaylada Haziran ayında festival düzenlenmektedir. Çeşitli eğlencelerin yer aldığı bu festivale horon tepen Rizeli gençleri muhakkak görürsünüz. Doğal güzellikleri kadar insanın içini kıpır kıpır eden Karadeniz müziğini duyup horon tepen yabancı turistleri de görebilirsiniz. Ayder Yaylasında teleferik bulunmaktadır. Gelmişken teleferiğe binmeyi ihmal etmemek gerekir. Teleferik ile yolculuk yaparken yaylanın göremediğiniz bütün güzelliklerini görme şansını yakalayabilirsiniz. Ayrıca tırmanma parkurlarının da bulunduğu zirve noktasında dileyen tırmanırken isteyenler de trekking yapabilir. Kaplıca hizmetinin de bulunduğu alanda yapacağınız en keyifli şey yolda üzerinden aldığınız alabalıkları mangal yaparak piknik yapmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir