Polonyada Gezilip Görülecek Yerler

Doğu Bloku ülkeleri arasında yer alan Polonyada çok sayıda tarihi yapı bulunmakta olup bunları daha yakından görmek isteyen kişiler gezilip görülecek yerler ile ilgili bilgi almak için buralar nelerdir şeklinde sorular sormaktadır. Gezilip görülecek yerler ülkenin hemen her bölgesinde bulunurken insanlar Polonyada bulunan tarihi ve turistik yerler nelerdir sorusunun cevabına göre planlamalar yapmakta ve buradan gelecek olan cevap insanların planlamalarının temel dayanağını oluşturmaktadır. Polonya içerisinde yer alan birbirinden önemli kentler bulunmakta ve bunların her birisinin kendine has özelliği olmaktadır. Varşova ve Krakow biraz daha insanlar tarafından bilinse de diğerlerinin içerisinde de çok sayıda önemli yapı yer almaktadır.

Ülkenin en önemli kentlerinden bir tanesi olan Varşova özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi ordusu tarafından çok büyük tahribata uğramış olmasına rağmen savaştan kısa süre sonra yeniden inşa edilmiştir. Kentte Sovyet mimarisinin biraz daha ağırlıkta olduğunu söylemek mümkün iken burada yer alan önemli eserlerden bir tanesi olan Kültür ve Bilim Sarayı da bu mimariye uygun olarak inşa edilmiştir. 230 metre yüksekliğinde olan yapı toplamda 42 kattan oluşmakta ve içerisinde çok sayıda eser sergilenmektedir. Yapının içerisinde kültür, sanat ve bilim alanında farklı bölümler bulunmakta ve insanlar kendi zevklerine göre bunlardan istediklerini ziyaret etmektedir. Varşova’da yer alan önemli noktalardan bir tanesi de eski şehir olarak adlandırılan bölgedir. Burada yer alan yapılarda kullanılan mimari insanların oldukça ilgisini çekmektedir. UNESCO tarafından dünya kültür mirası kapsamında koruma altına alınmıştır.

Ülkenin bir başka önemli kenti olan Krakow’da kullanılan mimari de hemen hemen aynıdır. Kentin en önemli noktalarından bir tanesi olan RynekGlowy Meydanı olup buranın etrafından yer alan yapıların mimarileri insanları etkilemektedir. Ayrıca söz konusu meydanda yapılan dönemsel etkinlikler turistlerin burada keyifli bir şekilde zaman geçirmelerine olanak sağlamaktadır. Kentte bulunan bir diğer önemli yapı ise Belediye Binası olup burası da kentin simgelerinden bir tanesidir. Binaya ait kulenin taş ve tuğlalar kullanılarak gotik tarzda 13.yüzyılda inşa edilmesi son derece şaşırtıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir