Pisti Iskalayan Yolcu Uçağı Yandı

Yolcu taşıyan önemli hava yolları uçağı pilot tarafından yapılan hata nedeniyle pisti ıskaladı ve söz konusu hatanın sonucunda yolculara sağladığı konfor ve rahatlık ile bilinen uçak hızlı bir şekilde yandı. Pisti ıskalayan yolcu uçağı yandı ve söz konusu olayı gören insanlar ile görevliler çok ciddi bir şok yaşadıktan hemen sonra gerekli olan müdahaleleri yapabilme adına hareket geçti.

Rusya’nın en önemli kentlerinden olan Moskova’dan havalanan ve Utair firmasına ait olduğu öğrenilen Boeing 737-800 model yolcu uçağının Soçi Havalimanı içerisinde yer alan piste inmek istediği fakat pisti ıskalayan uçağın hemen yakınlarda bulunan nehre kaydığı belirtildi. Bu kayma sırasında uçağın yanmaya başlaması yaşanan bir diğer kötü olay olarak dikkat çekti. İçerisindeki yolcuların çok büyük bir tehlike atlattığı olay sırasında toplamda 18 kişinin yaralandığı belirtildi.

Olayla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlatılırken Rusya Sağlık Bakanı konuyla ilgili açıklama yaptı ve kamuoyuna bazı bilgileri verdi. Söz konusu bilgilere göre yaralanan 18 kişiden 3 tanesinin çocuk olduğu öğrenildi. Bununla birlikte olaydan yara almadan kurtarılan 160 yolcunun tahliye edildiği de öğrenildi. Uçakta çıkan yangın ise çevrede bulunan ekipler tarafından kısa sürede söndürüldü ve olası bir felaketin yaşanması engellendi.

Utair Havayolları tarafından yapılan açıklamaların da benzer olduğu görülmektedir. Fakat söz konusu açıklamalarda biraz daha fazla detay olduğu söylenebilir. Bu açıklamalara göre pisti ıskalayan uçağın nehre daldığı ve buraya dalması sonucunda iniş takımlarının ciddi bir hasar aldığı bildirildi. Ayrıca uçağın kanatlarından birisi de aynı şekilde hasa aldı. Bunlar yaşandıktan sonra ise uçağın sol motoru alev aldı ve insanların büyük korku yaşamasına neden oldu. Söz konusu yangının kısa sürede söndürülmüş olması ise çok büyük bir felaketin yaşamasını engelleyen en önemli olay oldu.

Uçak kazaları, çok nadir yaşansa da oldukça ölümcül olabiliyor. Bundan dolayı da yaşanan bu olayda kimsenin yaşamını kaybetmemiş olması son derece önemlidir ve en büyük teselli kaynağıdır. Olayın sebebi pilotaj hatası olarak değerlendirilirken yapılacak olan araştırma kesin sebebi ortaya çıkaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir