Paris-McDonnell Douglas uçak kazası

Tarihler 3 Mart 1974 gösterirken İstanbul-Paris- Londra seferini yapmakta olan uçak Paris yakınlarında düşerek 346 kişinin mezarı oldu. Kalkış yaptıktan tam 12 dakika sonra Ermononville ormanına düşerek Dünya havacılık tarihinin en acı ve ölümlü kazası olarak yazıldı. Uçağın düşme nedeni olarak kargo kapısıyla ilgili yapılmış bir hata sonucunda yükselme esnasında kapının açılmasıydı. Paris-Londra ayağını tamamlamak için henüz yeni havalanmış olan dev jet tam 12 dakika sonra ormana düşerek yüzlerce kişiye uçan tabut oldu. Geriye birçok anı, hikaye, acı ve üzüntü bırakarak son uçuşunu yapmış oldu. Uçuş ekibi TK 981 uçuş sefer sayılı uçakla öncelikle İstanbul’ a geldi. Çok az yolcusunu alarak tekrar havalandı ve Paris-Orly havalimanına iniş yaptı. THY boş olan uçağı kısa sürede İngilizler tarafından tükendi ve İngiltere-Fransa rugby maçı izlemek için büyük şans olmuştu.

Paris Uçak Kazası Nasıl Oldu?

Türk Hava Yollarının boş olan uçağı İngilizler tarafından kısa sürede dolduruldu. Uçak henüz kalkış için hazırlık yaparken, kargo bölümünü doldurdu. Cezayirli bir yer hizmetlisi İngilizce bilmediği için DC10’ un kapısının talimatlarını okuyamadı ve zorlayarak kapıyı kapattı. Bu zorlanma sırasında kapının demir menteşelerinde eğrilik meydana gelmişti. Uçak 335 yolcusu ve 11 mürettebatıyla kalkış yaptı. Londra’ ya gitmek için uçağa binen yolcularıyla birlikte her şey normal görünüyordu. Fakat uçuşa geçtikten sadece birkaç dakika sonra 7000 metrede önce ortadan ikiye ayrıldı. Uçağın bir parçası geride kayboldu ve sonra diğer parçası da aynı şekilde radardan kayboldu.

Kaza sonrası dinlenen karakutuda uçağın kalktıktan birkaç dakika sonra kabinden çok büyük bir patlama sesi geliyor. Pilotlar ise tam 77 saniye mücadele ediyor, uçağa komut vermeye çalışıyorlar. Fakat verilen tüm mücadele sonuçsuz kalıyor ve kaza kaçınılmaz oluyordu. Uçak Chicago’da olduğu gibi yüksek basınçlı irtifaya ulaştığı zaman kapı açıldı ve uçağın oldukça ağır olması nedeniyle patlama yaşanmıştı. Patlamanın etkisi ile en arkada bulunan üçlü koltukta oturan 6 kişi 7000 metre aşağıya düşerek feci kazada can vermişlerdi. Esas enkaz ise 16 km. geride bulunacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir