Niğde Doğal Gezinti Alanları Bilgisi

Niğde eşsiz doğal güzellikleriyle hemen gezinti yapmak isteyeceğiniz alanları ile büyüleyici bir atmosfere sahip olup ilimiz ziyaretçilerinin kolaylıkla internet üzerinden çevre bilgisi alarak tercih ettikleri yerlerdendir. Niğde doğal gezinti alanları bilgisi için ilimize gelmeden önce resmi internet sitelerinden bilgi edinmeniz mümkündür. Niğde tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve kaplıcaları ile tam bir cennettir. Eğer ören yerleri ile gezinize başlayacaksanız işte başlıca ören yerleri; Tyana, Porsuk höyük, Göltepe Kestel, Köşk höyük, Kavlak tepe yer altı şehirleri, Kuş Kayası kaya mezarları ve Ulukışla ilk akla gelenlerdir.

Kaya mezarlarının bulunduğu alanlarda toplamda 15 adet mezar bulunmaktadır. Bu mezarların etrafında ve üzerlerinde çeşitli figürlere yer verilmiştir. Tyana örenleri, birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış olan alanda farklı yapılar bulunmaktadır. Kazılar hâlâ devam etmektedir ve bazı eserler müzede sergilenmektedir. Göltepe Kestel Ören yeri ise maden ocakları ile dikkat çekmektedir. Köşk höyük, hala arkeolojik çalışmakların devam ettiği alanlardandır. Porsuk höyük, Hitit kalıntıları bulunan alanlardandır. Kavlak tepe yer altı şehri de yine tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini beklemektedir.

Niğde gezinizde ikinci olarak doğal güzellikleri mutlaka görmelisiniz.  Aladağ milli parkı, Çinili Göl, Kayardı bağları, Göllü dağ, Cımbar vadisi başlıca doğal gezinti alanlarındandır.

Aladağ milli parkı içerisinde yer alan Cımbar vadisi, tırmanış meraklılarının en uğrak yeridir.  Göllüdağ, sönmüş bir volkanın tepesinde bulunmaktadır. Uzun bir yürüyüş ardından bu gölü görmeniz mümkündür. Çinili göl ise buzul gölleri arasında yer alır. Oldukça derin bir göldür. Yaz aylarında kampçıların uğrak alanlarındandır.  Kayardı bağları ise son zamanlarda halkının ilgisizliği ile yok olmaya başlayan güzelliklerdendir. Birçok üzüm bağının bulunduğu bu alanda arazi sahiplerinin bağ işletmeyi bırakması ile kaderine terk edilmiştir. Gereken önemin gösterilerek tekrar hayat verilmesi gereken alanların başında yer almalıdır.

Niğde kaplıcaları ile de turist çeken bir ilimizdir. Çiftehan kaplıcası, Kocapınar çamuru ve Kemerhisar içmesi yıl boyu ziyaret edilmektedir.

Niğde’ye gittiğinizde tarihi mekânları da gezmelisiniz.  Camiler, türbeler, kiliseler, manastırlar ve birçok tarihi yapı tüm güzelliği ile ziyaretçilerini beklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir