Mersin Cennet Cehennem Mağaraları

Ülkemizin önemli turizm noktalarından bir tanesi olan Mersin içerisinde çok sayıda doğal güzellik bulunmakta olup bunlar arasında yer alan Cennet Cehennem Mağaraları insanların çok fazla ilgisini çekmekte ve söz konusu durum özellikle yaz aylarından dünyanın dört bir yanından insanların buraya gelmesine neden olmaktadır. Yerli turistlerin ilk tercih noktaları arasında da yer alan Mersin hem temiz deniz hem de doğal güzellikleri ile insanların dikkatini çekerken Cennet Cehennem Mağaraları bu açıdan çok önemli bir rol oynamaktadır. Ülkemizin dört bir yanından gelen kişiler tatillerinin belli bir bölümünü bu şekilde olan güzellikleri ziyaret ederek geçirirken diğer kısmında ise Akdeniz’in berrak sularının keyfini çıkarmaktadır.

Mersin ilçelerinden Silifke yakınlarında yer alan söz konusu yapılar, toprağın karstik özellik göstermesi ve bunun zaman içinde farklı nedenlerle aşınarak obruk oluşumuna neden olmasıyla meydana gelmiştir. İki farklı obruk bulunmakta ve bunların arasında sadece 75 metre gibi çok kısa bir mesafe bulunmaktadır. Dolayısıyla insanlar ikisini aynı gezi kapsamında görebilmekte ve söz konusu durum ciddi bir kolaylık sağlamaktadır. Bunlardan Cennet çukuru 250 m uzunluğunda olup genişliği ise 110 m civarındadır. Çukurun derinliği ise yaklaşık olarak 75 m olup antik zamanlarda yapılmış olan 452 basamak ile buraya inilmektedir. Bazılarının zarar görmesi sonucunda yenilenen merdivenler insanları oldukça yormaktadır. Çukurun belli bir noktasında bulunan mağara içerisinde yer altı deresi bulunmakta ve bunun sesi çok rahat bir şekilde duyulmaktadır.

Cehennem Obruğu ise 128 metre derinliğe sahiptir. Aynı şekilde burada da bir mağara bulunmakta ve söz konusu yapı ile ilgili farklı hikayeler anlatılmaktadır. İnsanların oldukça ilgisini çeken hikayeleri tur rehberleri detaylı olarak anlatmakta ve böylece gezi çok daha keyifli olmaktadır. Buraya gelmek isteyen kişilerin Silifke’den Antalya yönüne giden yoldan 22 km ilerlemesi gerekmektedir. Daha sonra ise yolda bulunan tabela izlenmeli ve 7 km daha gidilmelidir. Böylece buraya ulaşılmış olmaktadır. Giriş için 15 TL ödenmesi gerekirken yaz aylarında saat 19:30’a kadar burası açık iken diğer zamanlarda ise saat 17:00’ye kadar açıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir