Mardin’de görülmesi gereken gizemli güzellikler

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Mardin, Türkiye’ nin en Büyükşehir skalasında yer alan 26. şehri olmaktadır, tarihi ve mistik dokusuyşa görenleri kendine hayran bırakır. Her talın altında adeta tarihi bir kalıntı görmek mümkündür. Türk sanat tarihinin en büyüleyici mimari çizgilerini tarihsel kalıntılarında yansıtır. Yolunuz düşerse ve mardinde nerelere gidilir? Diye merak ediyorsanız doğru adreste olduğunuzu belirtelim. Derin, etkileyici ve oldukça gizemli masalsı şehir Mardin’ de sizleri neler bekliyor merak ediyor musunuz? İşte Anadolu’ dan geçen ve yaşayan tüm uygarlıkların izine rastlayacağınız muhteşem bir masal diyarını sizlere tanıtıyoruz. Başta kilise ve manastırlar mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olmaktadır. Bilindiği gibi Anadolu’ da çok önemli Hristiyanların merkezilerinden biri olmuştur. Kırklar kilisesi, Mor Yakup Kilisesi, Mor Dimet Manastırı hala ayakta kalabilmiş tarihi dokuları bünyesinde barındırmaktadır.

Mardin’ de Gezilecek Tarihi ve Doğal Güzellikler

Mardin Kalesi: Kalenin sunduğu muhteşem görüntü ilk bakıldığı andan itibaren kendine hayran bırakıyor. Bu tarihi güzelliğin içi ise, insanı alıp yüzyıllar öncesine taşıyor. İsmine şarkılar yazılan Mardin Kalesi, muhteşem bir manzara keyfine davet ediyor.

Kasımiye medresesi: Her taşı tarih olan her köşesinde adeta bir gizem barındıran Mardin, Kasımiye Medresesi tarihin adeta canlı bir şahidi olmaktadır. Medresenin içinde bulunan havuzlu avlu ziyaretçiler tarafından çok dikkat çekmektedir. Mimarisi büyüleyici olan havuz hayatı simgelediği için, bebeklikten ölüme ve sonrasında mahşeri anlatıyor.

Gelüşke Hanı: Geçmişe doğru uzun bir yolculuğa çıkmak için doğru adreste olduğunuzu anlayacaksınız. İşlemeli taşları ve çizgileri ile adeta dile geldiğini söyleyebiliriz.

Kaplıcalar: Şifalı suları ve kaplıcaları ile de oldukça zengin olan Mardin, Dargeçit Germi Ab kaplıcası ile ünlüdür. Şifa bulmak için Türkiye’ nin birçok yerinden gelen ziyaretçilere kapısını sonuna kadar açmaktadır. Kaplıcanın kükürtlü suyu 40 derece olmakta ve iyileştirici gücü çok yüksektir.

Gurs Vadisi: Mardin’ in saklı cennetlerinden biri olan Vadi, görenleri kendine hayran bırakıyor. Mardin-Kızıltepe arasında kalmış bir doğal güzelliktir. Tüm heybetini gözler önüne sermektedir ve oldukça bakir olduğu için keşfedilmeyi beklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir