Macaristan gezilecek yerler bilgisi

Bir gün eğer UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alan birçok eserle dolu bir şehirde tatil yapmak isterseniz Macaristan ve oraya dair gezilecek yerler bilgisi her zaman aklınızda bulunsun. Müzeleriyle, neoklasik yapılarıyla, kaleleriyle ve muhteşem Tuna Nehri ile işte Macaristan ve içerisinde gezebileceğiniz yerler.

Bir Orta Avrupa ülkesi olarak Macaristan 2004 yılı itibarıyla Avrupa Birliği’ne girmiştir ve bu tarihten sonra ülkeye giriş için önce vize alma şartı getirilmiştir. Dahası sınırın diğer tarafında yer aldığı için Macaristan’a gitmenin en kolay yolu da uçaklar ve sundukları hizmetlerdir. Bu bilgiyi de verdikten sonra artık asıl konumuza geçebiliriz.

Macaristan’da görmeniz gereken ilk yer Parlamento Binası’dır. Önce burayı görmenizi istedik. Çünkü Parlamento Binası Budapeşte’nin en güzel binalarından bir tanesidir. Ayrıca Avrupa’nın en büyük 3. Parlamento Binası olduğu da bilinmektedir. Bu binadan Tuna Nehri’ni tabi ki görebilirsiniz. Fakat bizim tavsiyemiz biraz daha yakına gitmeniz ve nehri bizzat dolaşmanızdır. Yoksa buradaki Tuna Nehri Heykelleri’ni nasıl inceleyebilirsiniz ki? Küçük Prenses Heykeli (Kiskiralylany) özellikle görmeniz gereken bir eserdir. Şirin bir kız çocuğuna atıfta bulunan bu heykel 1972 yılında ünlü heykeltıraş Laszlo Marton tarafından hazırlanmıştır. Ancak bu heykel gerçeğinin sadece bir kopyasıdır. Gerçek Kiskiralylany ise Macaristan Ulusal Galerisi’nde (Magyar Nemzeti Galeria) yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine sunulmuştur. Heykeli asıl özel kılan özelliği, dizlerine dokunulduğunda şans getirdiğine inanılmasıdır.

Sırada Chain Bridge olarak da bilinen Zincir Köprüsü var. Bu köprü 1849 yılında ilk yapıldığında aslında tek bir amaç için inşa edilmişti. O da Buda ile Peşte’nin birbirine bağlanması idi. Ancak ne yazık ki Chain Bridge 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan Budapeşte Muharebesi’nde ağır sayılacak derece hasar aldı. Tekrar kullanıma açılması ise 4 yıl sürdü. Hazır tarihten bahsediyorken bir de Buda Kalesi’ni (Budavari Palota) inceleyim. Buda Kalesi, 1265’te inşa edilmiş olan sarayda bulunmaktadır. Bu inşa çalışmalarından, 261 yıl kadar sonra, 1526 yaşanan Mohaç Savaşı’nda kalenin yeni sahibi Osmanlı Devleti olmuştur. Bu arada da Buda Kalesi artık Budin Kalesi olarak tarih sayfalarında geçmeye başlamıştır. Fakat bu sefer de 1686’da Haçlı ordularının saldırılarına direnemeyen Osmanlı, kaleyi mecburen onlara teslim etmiş ve Budin Kalesi yine Buda Kalesi olmuştur. Unutmadan, bu eser de tıpkı diğerleri gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir