Kilis Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Akdeniz ve Güneydoğu Bölgeleri arasında yer alan Kilis görülmesi gereken doğal güzellikler bakımından oldukça önemli bir yere sahip bulunmaktadır. Geçmiş yüzyıllarda Hitit Devleti için önemli bir merkez haline gelmiş ve Pers İmparatorlu döneminde Roma Devleti bünyesine dahil edilmiştir. Doğal güzellikler barındıran tabiatı ve eşsiz tarihi ile keşfedilmesi gereken birçok yeri kent içerisinde bulmak mümkündür. Üzüm bağları ile çevrili olan Kilis Gaziantep yolunun üzerinde bulunan Ravanda Kalesi ile ünlüdür. Şehirde yetiştirilen zeytin sofraların vazgeçilmez besin kaynakları arasında yer almaktadır. Pamuk ve ipek dokumacılığında da ileri düzeyde olan kent deri tekstili açısından da ön planda olmaktadır. Görülmeye değer sayıda tarihi ve turistik mekana ev sahipliği yapan şehri yıl içerisinde yüzlerce turist ziyaret etmektedir. Şehirde yer alan Ravanda Köyü ve kalesi ilgi odakları arasında bulunmaktadır.

Oylum Höyük Anadolu, Suriye ve Mezopotamya arasında yer almaktadır. Son derece büyük olan höyük stratejik konumu ile dikkat çekmektedir. Bölgenin tarihi oldukça Ön Asya tarihini yansıtmaktadır. Bu bölgede yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan eserler Kilis Müzesi’nde sergilenmektedir. Kilis’e ait kültür ve lezzetli yemekler her dönem insanına hitap etmektedir. Zoppun Deresi’nde ailecek düzenlenebilecek olan piknikler ve etrafında çevrili olan yeşil doğa eşsiz bir duruş sergilemektedir. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Kilis’e Haziran ve Eylül aylarında gezi düzenlenmesi önerilmektedir.

Kilis’te Salih Ağa Kasteli, İpşir Paşa Kasteli, Fellah Kasteli, KurdağaKasteli, NemikaKasteli hayırseverler tarafından yaptırılmış ve kullanılmaktadır. Birçoğunun suyu hala akmaktadır. Eski Hamam, Hasan Bey Hamamı, Paşa Hamamı, Hoca Hamamı Kilis hamam kültürünü yansıtan yapılar arasında yer almaktadır. Renkli, kesme taşlarla döşenmiş, tuğlalarla örülmüş kubbeleri ile inşa edilmiş yapılar günümüzde ziyaret edilebilecek durumdadır. Kilis ililnde bulunan tüm evlerde havuş bulunmaktadır. Geleneksel yapıların tamamında mutfak odalar ve mağaralar bulunmaktadır. Neşet Efendi Konağı Kilis için önemli yapılar arasında yer almaktadır. Kentte gezi ve mesire yerlerine bakılacak olduğunda; Karataş Parkı, Akpınar ve Söğütlüdere ilk karşılaşılan mekanlar arasında bulunmaktadır. Osmanlı Dönemi öncesinde yapılan bazı önemli camiiler, minareler, tekke ve zaviyeler, türbeler, mevlevihaneler bölgede çok sayıda bulunmakta ve turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir