Karaman Gezilecek Tarihi Mekanlar Bilgisi

Karaman ilimiz gezilecek harika tarihi mekânları ile ziyaretçilerinin tarih bilgisi açısından yepyeni öğrenimlerde bulunabileceği ender şehirler arasında kendisine yer bulmaktadır. Karaman gezilecek tarihi mekânlar bilgisi için yazımızı inceleyebilirsiniz.  Karaman’da bulunan tarihi mekânları gezerken hayran kalacaksınız. Xl. yüzyıldan kalma Karaman kalesi şehrin tarihine ışık tutmaktadır. Ermenek kalesi, kayalık bir alana inşa edilmiş olan bu kale hakkında detaylı bir bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca Hititler zamanına ait olduğu düşünülen Mennan kalesi de tüm ihtişamı ile Ermenek’te bulunmaktadır. Karmanda bulunan tarihi eserlerin bir kısmının sergilenmekte olduğu müzeyi de mutlaka görmelisiniz. Aktekke camisi, Hatuniye medresesi, Yunus Emre camisi, Karabaş Veli külliyesi gibi mekânları ziyaret edebilirsiniz. Şehrin yüzyıllarca başka medeniyetlere ev sahipliği yapmış olduğu bilinmektedir. Bu nedenle geziniz sırasında Karaman’da bulunan kiliseleri ve manastırları da görmelisiniz. Ayrıca en eski yerleşim alanlarından biri olan Taşkale kasabasında bulunan Taşkale mutlaka görülmelidir.

Karaman ilimiz tarihi dokusuyla olduğu kadar doğal güzellikleri ile de ziyaretçilerini oldukça etkilemektedir. Manazan mağaraları, insanların el oyması ile yapmış oldukları yerleşim alanlarındandır. Metropolis mağarası, yeni keşfedilmiş olan bu mağara kat kat bölmelerden meydana gelen çift girişi bulunan bir mağara olma özelliği taşımaktadır. Karaman’da bulunan sönmüş yanardağlarımızdan olan Karadağ da oldukça çok ziyaret edilmektedir. Karaman’da birçok ören yeri de bulunmaktadır. Ayrıca İncesu mağarası hem sarkıt ve dikitleri ile hem de hastalara şifa sağlamasıyla oldukça ilgi görmektedir.

Tarihi evleri, zeyve pazarı, kaya mezarları, tahıl ambarları ve 300 yıllık çınar ağaçları ve maden şehri köyü ile derin bir tarihe sahip olan Karaman yıl boyunca turist akınına uğramaktadır.

Karaman geziniz sırasında yöresel tatları da denemelisiniz. Arabaşı çorbası, çullama, calla, guymak, gılan böreği, zerde, batırık, elma tatlısı, palize, kebapları ile damaklarınızda unutulmaz tatlar bırakacaktır.

Yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Karman ilimiz tarihi ve doğal güzellikleri ile gelip gören misafirlerini hayran bırakmaktadır. Karaman İç Anadolu bölgesinde bulunduğundan dolayı genel olarak daha serin geçen aylarda ziyaretçi sayısında artış göstermektedir. Ama yine de yıl boyunca ziyaret edilen bir ilimizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir