Karabük Gezilecek Doğal Tarihi Yerler

Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan Karabük daha önceleri Safranbolu kentine bağlı iken 1995 yılında nüfusunun yüksek olması ile doğal ve tarihi gezilecek yerler açısından zengin olmasından dolayı il statüsüne geçmiş bir ilimizdir. Gezilecek yerler araştıranlar Karabük şehrine muhakkak uğramalıdır çünkü tarihi yerler görmek isteyenler için antik kenti ve dinlenmek isteyenler için doğal güzellikleri bol olan bir şehrimizdir. Karabük il olma nüfus yoğunluğuna ulaşıncaya kadar Safranbolu’ya bağlı bir mahalle olarak yaşantı devam etmiştir. Karadeniz doğal güzellikleri ile bilinen bir bölgemizdir. Karadeniz’in batısında yer alan kentte Karadeniz’in o doğal mavisini ve yeşilini görmek mümkündür. Tarihi geçmişinde yaşayan medeniyetlerin kalıntıları da şehri tarihi miras açısından değerli kılmaktadır.

Hititler, Helen, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yaşadığı bu topraklar tarihi eser bakımından zengindir. Kara çalılık anlamına gelen Kara ve Bük kelimelerinin birleşmesinden oluşan bu isim şehrin genel bitki örtüsü hakkında da bilgi vermektedir. Ülkemizin sanayisi için çok değerli olan Demir Çelik Fabrikası bu kentte bulunmaktadır. Fabrika, Karabük halkının en önemli geçim kaynaklarından biridir. Fabrikanın müzesi durumunda olan Demir Çelik Sanayi Müzesi 1984 yılında kurulmuştur. Demir çelik sanayi hakkındaki fotoğrafların bulunduğu müze ile gelen turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Yenice ilçesinde bulunan Çitdere Tabiat Koruma Alanı doğal güzelliklerin sergilendiği harika bir mekandır. 721 hektarlık bir alana sahip olan Çitdere’de 33 farklı ağaç çeşidi bulunmaktadır.

Eskipazar ilçesinde yer alan Hadrianapolis Antik Kenti Roma Döneminin en önemli yerleşim yerlerindendir. Kuruluşu milattan önce 320’li yıllara ulaşan antik kentte mahzenler, hamam harabeleri, saray merdiveni kalıntıları bulunmaktadır. UNESCO tarafından 1994 yılında koruma altına alınan Safranbolu Osmanlı evleri ile ünlüdür. 18. Ve 20. Yüzyıllardan günümüze kadar bozulmadan gelmiş olan Safranbolu geleneksek Türk evlerini yansıtan konaklar ile donatılmıştır. Bu konaklardan bazıları otel bazıları ise restoran olarak gelen yerli yabancı turistlere hizmet etmektedir. Rumlar tarafından 1872 yılında yapılmış olan Ulu Cami eski adıyla Aziz Stefan Kilisesi olarak bilinmektedir. Tarihi değişimin ardından camiye çevrilmiş olan yapı büyüleyici görüntüsü ile ziyaretçilerini etkilemektedir. Safranbolulu İzzet Paşa için yapılan İzzet Paşa Camii, Tokatlı Kanyonu, İncekaya Su Kemeri, Mencilis Mağarası kesinlikle görülmeyi hak etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir