İstanbul-Isparta seferini yapan uçak neden düştü?

Atlasjet MD-83 sefer sayılı uçak İstanbul-Isparta seferini yapan Süleyman Demirel Havalimanına iniş yaparken düştü, uçakta bulunan çok sayıda bilim insanı da Isparta kazasında hayatlarını kaybettiler. Tarih 30 Kasım 2007 yılını gösterirken, uçmaması ve düşmemesi gereken bir uçak 57 kişiye mezar oldu. Talihsiz kazadan ne yolcuların, ne de mürettebatın haberi olacaktı. Her şey çok normal ilerliyordu ve olması gerektiği gibiydi. İşte burada akıllara en çok gelen sorulardan biri istanbul ısparta seferi uçak kazası nasıl gelişti? Atatürk Havalimanından havalanan uçakta, gelişmiş kara yakınlığındaki sorun günlerdir giderilememişti. Bu nedenle pilotlar gerekli ikazları alamıyorlardı. Arızalı olmasına rağmen uçuşa verilen uçak, Afyon’ a yaklaşırken alçalmak izin istedi. Meydanın üzerine yaklaşan uçak, 22 km. açılıp döndüğünde pisti değil, tepeyi görerek şiddetli bir şekilde çarparak parçalandı. Kulenin çağrılarına cevap veremeyen uçağın enkazı, gün aydınlanırken belirgin olacaktır.

Atlasjet İstanbul-Isparta Uçağı Düşme Anı

30 Kasım 2007 yılında yaşanan kazada 50 yolcu ve 7 mürettebat hayatını kaybetti. Uçak içinde bulunan bilim insanları nedeniyle, halen tartışılan bir uçak kazası olarak Türkiye tarihine geçmiştir. Kazanın nedeni ise pilotaj hatası ve teknik nedenler olduğu ileri sürülmektedir. Kaza araştırma kurulu tarafından verilen rapora göre ise pilotlar pist yerine Türbetepe’ye yaklaşarak yere yakınlık ikazı alamadılar. Araştırma sırasında pilotlar kara delik etkisi olarak isimlendirilen, genel anlamda aydınlatılmamış araziler üzerinde ufuk hattının net bir şekilde algılanmaması nedeniyle kontrol kaybı yaşandığı iletildi. Tüm bu etkenler nedeniyle pilotların yanlış bir şekilde yaklaşarak tepeye çarptıkları kaydedildi.

Atlasjet Havayollarına ait İstanbul-Isparta seferini yapan MD83 tipi yolcu uçağı Isparta Keçiborlu İlçesine bağlı olan Çukurca Bölgesi yakınlarında Türbetepe’ ye düştü. Kazada 50 yolcu 7 mürettebattan hiç kurtulan olmadı. Havalanan uçakta, iniş için pisti solunda bırakarak alçalmaya başladığı ve saat 01:45 sularında radardan kaybolduğu verilen bilgiler arasındadır. Havalimanından uçağa yaklaşın bilgisi verildi. Tam bu süreçte uçağın bağlantısı tamamen kesildi. kesilen bağlantı sonrası uçaktan acil durum çağrısı yapılmadı. Eğer uçaktan sinyal gelmiş olsaydı, uçağın yerinin çok daha kolay bir şekilde tespit edileceği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir