Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı adresi

Doğu sınırımızda yer alan Iğdır ilinin kuzeybatısında bulunan ve şehir merkezine sadece 16 kilometre uzaklıkta olan Şehit Bülent Aydın Havalimanı için inşa çalışmaları her ne kadar 1992 yılı sonrası başlatılsa da çeşitli sebeplerden dolayı o yıllarda tamamlanamamıştır. Bu yüzden de en genç havalimanlarımızdan bir tanesi olduğu rahatlıkla söylenebilinir.

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nın tüm alt yapı ve diğer işlemleri ancak 2012 yılında tamamlanabilmiş ve 13 Temmuz günü “Iğdır Havalimanı” olarak kayıtlara geçmiştir. Fakat beş yıl kadar sonra yani 21 Nisan 2017’de 2017/9937 sayılı Karar ile tekrar ismi revize edilerek son hali olan “Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı” halini almıştır.

Havalimanı için biraz daha detaylı bilgi vermek gerekirse sivil havacılık ile sınırlı kaldığını söylemek mümkündür. Ayrıca sadece iç hat seferleri için kullanılmaktadır. Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı 945 metre yükseklikte olmakla birlikte 75 araçlık bir otoparka sahiptir. Ayrıca ICAO’da kayıtlı kodu LTCL, IATA’da ise IGD’dir. Merak edenler için diğer bilgiler:

Terminal binası toplam büyüklüğü : 3500 m2
Coğrafi koordinatları 39° 58` 59″ N, 43° 51` 59″ E
İntifa DHMİ
Pist kriterleri 3.000 x 45 metre
Taksirut 250 x 24 metre
Toplam uçak parkı sayısı 5
Apron kriterleri 240 x 120 metre
Toplam kapalı alan 3500 metre
Çevre yolu 7.582 metre

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı Erzurum – Iğdır yolu üzerindeki Küllük Köyü’nde bulunmaktadır. Bununla birlikte her türlü soru ya da isteğiniz için 0 (476) 278 60 03 numaralı telefondan yetkililer ile görüşmeniz de mümkündür. Üstelik Küllük Köyü’nün merkeze yakın olması sebebi ile havalimanına ulaşım oldukça kolay bir şekilde sağlanmaktadır.
Hususi bir aracınız yoksa ve nasıl havalimanına gidip geleceğiniz hakkında çok da fazla bilginiz yoksa bir de onu anlatalım. Herkesin kullanımına açık olarak dilerseniz otobüs, taksi ya da minibüsleri kullanabilirsiniz. Ancak aceleniz varsa taksi tabi ki önceliğiniz olsun. Bu arada aynı taksilerin 24 saat boyunca hizmet verdiğini de ekleyelim. Bir diğer seçenek olan otobüsler ise bindiğiniz yere de bağlı olarak neredeyse 30 dakikalık bir yolculuktan sonra sizleri havalimanına ulaştırabilmektedirler. Minibüsler de üç aşağı beş yukarı bu sürelerde yine havalimanına ulaşımınızı sağlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir