Hatay Duhok Uçak Seferleri Var Mı

Hatay kenti ile Irak Bölgesel Kürt Yönetimi idaresinde yer alan Duhok kenti arasında uçak seferleri var mı noktasında detaylı araştırma yapıldığında bahsedilen güzergah için seferlerin bulunmadığı ve Hatay bölgesinden Duhok tarafına Erbil üzerinden ulaşabilmenin mümkün olduğu görülmektedir. Hatay ile Erbil kentleri arasında sefer düzenleyen Türk Havayolları, Pegasus ve Middle East Airlines gibi firmaların biletleri 860 lira ile 3 bin 900 lira arasında değişen fiyat seçenekleri ile müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. Belirtilen hat üzerindeki tüm seferler aktarmalı bir şekilde düzenlenmekte olup toplam seyahat süresi 8 saatten 1 güne kadar çıkabilmektedir. Akdeniz bölgesinin doğu kısmında yer alan Hatay ilinde yaklaşık olarak 1.5 milyon nüfus bulunmakta olup Dörtyol, İskenderun ve Reyhanlı gibi ilçeler bölgede gelişmiş yerler arasındadır. Tunç Çağından itibaren pek çok medeniyetin bulunduğu bölgede Hititler, Urartular ve Persler hakimiyet sürmüştür.

Hatay kentinde gezilebilecek yerler arasında pek çok mozaik eserine ev sahipliği yapan Arkeoloji Müzesi, Anadolu’da kurulan camilerin başında gelen Habib-i Neccar Cami ve Samandağ mevkiine yakın bir noktada bulunan Aziz Simeon Manastırı bulunmaktadır. Akdeniz iklim etkilerinin görüldüğü yöreye uğramak için en uygun dönem yaz mevsimi olup kentte düzenlenen Evvel Temmuz Festivali ve Film Festivali gibi etkinlikler sayesinde keyifli bir tatil yapabilme imkanı bulunmaktadır. Bölgeye ulaşımda farklı seçenekler bulunmakta olup İskenderun Limanından vapur seferleri ya da bu bölgede bulunan Mersin ve Adana güzergahlarından da geçiş yapan tren hatları tercih edilebilmektedir. Hatay yöresinde konaklama sektöründe hizmet veren birçok otel seçeneği de bulunmakta olup Divan Otel ve Antik Grand Otel en popüler seçenekler içerisindedir.

Duhok bölgesinde resmi dil olarak Arapça ve Kürtçe yer alsa da Türkmence ve Süryanice gibi dilleri konuşan topluluklar da yer almaktadır. Bölge halkının %97 gibi önemli bir kısmı İslam dinine mensup olmakla birlikte kendi aralarından Şii ve Sünni mezheplerine ayrılmaktadırlar. Bölge ekonomisinde en önemli gelir kaynağı olarak petrol ihracatı bulunmakta olup bu sektör haricinde yoğun bir şekilde tarım ürünleri yetiştiriciliği yapılmaktadır. Zengin bir yemek kültürüne sahip olan bölgede et ve sebze yemekleri ile çeşitli çorba ve tatlılar halk tarafından tercih edilmektedir. Zaman zaman güvenlik sorunları yaşanabilen bölgeye Erbil üzerinden gitmek oldukça faydalı davranış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir