Gümüşhane güzel manzaralar gezi rehberi

Karadeniz Bölgesinin en nadide ve şirin İllerinden olan Gümüşhane sadece 5 adet İlçeye sahip olan Gümüşhane, ufak ve yeşilin her tonunu bünyesinde bulunduran İller arasındadır. Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan, sahip olduğu engebeli ve dağlık bir araziye sahip olmaktadır. Arazinin Kuzeyinde Zigana Dağları oluşturmaktadır. Gümüşhanede gezilecek yerler ve tarihi mekanlar oldukça zengindir. Küçük ve şirin olmasının yanı sıra doğal güzellikleri bakımından çok zengin olmaktadır. Limni Gölüne giderek harika bir manzaranın doyumsuz keyfini çıkarabilirsiniz. Bol yeşile hakim olan Limni Gölü kenarında oturup eşsiz bir manzara izlemeniz kaçınılmaz olacaktır. Doğa tutkunlarının vazgeçilmez cenneti ve uğrak noktası olan Göl, huzurlu bir zaman dilimi geçirmek için ideal adres olmaktadır. Orman içinde eşsiz bir güzelliğin yanında doğanın sunduğu eşsiz bir armağan olarak adından söz ettirmektedir.

Gümüşhane’ de Gezilecek Doğal Güzellikler

Boyunyurt Yaylası mutlaka görülmesi ve keşfedilmesi gereken yerler arasında bulunur. Kürtün sınırları içinde yer alan ve Gümüşhane’ nin en eşsiz güzelliklerinden biri olan Boyunyurt yaylası, huzur ve yeşilliğin birbirine çok yakıştığı ender yerler arasındadır. Doğanın çok cömert davrandığı bu masal diyarı, size de tamamen huzur kaplı bir dünyanın kapılarını açacaktır. Her mevsim ziyaret edebilir, oldukça keyifli anları kendinize armağan edebilirsiniz. Zigana kayak merkezi bembeyaz bir örtünün kapladığı, kayak severlerin kış aylarında toplandığı nokta olmaktadır. İl merkezine 40 km. uzaklıkta bulunan ve en gözde kayak merkezlerinden biridir. Aralık ve Nisan ayları arasında hizmet vermektedir.

Karaca Mağarası Torul İlçesine bağlıdır ve Cebeli Köyünün içinde yer alır. Şehir merkezine sadece 12 km. uzaklıkta olmakta, Turizm açısından çok önemli bir değere sahip olmaktadır. Mağaranın içinde tam anlamıyla görsel bir zenginliğe şahit olmak kaçınılmazdır. Bu anlamda hazırlıklı olmak ve doğanın sunduğu harikaları gözlerinizle görmeniz kaçınılmaz olacaktır. Özellikle akciğer ve solunum hastaları olan kişilere şifa dağıttığı bilinir. Tomara şelalesi Şiran İlçe merkezine 14 km. uzaklıkta bulunur. Seydibaba Köyünde ziyaretçilerini karşılayan şelale, doğanın sunduğu en güzel manzaralardan biri olmaktadır. Suyun 25 metre yükseklikten akması da görsel bir zenginliğe davetiye çıkarıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir