Giresun Paşakonağı Yaylasına Tırmanış

Giresun ilinin Kovanlı Beldesindeki Paşakonağı Yaylası denizden 1450 metre yükseklikte bulunup her renkten açan orman gülleri ve derin vadilerindeki şaleleri ile meşhur Paşakonağı yaylasına tırmanış oldukça zevklidir. Giresun Bulancakta bulunan sarı, beyaz, mor, pembe renklerinde açan açelyaların enfes görüntüleri eşliğinde Paşakonağı yaylasına tırmanış sırasında dinlenmek ve konaklamak için 5 kilometrelik mesafede dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Haftaiçi iş yoğunluğundan sıkılan ve bunalanların gidebileceği, şehir gürültüsünden uzak, harika manzaralara ev sahipliği yapan, tertemiz havası ile akciğerleri açan Paşakonağı Yaylası haftasonu için harika bir kaçamak yeridir. Günlük hayatta spor salonlarında yürüyüş aktivitesini yapmak zorunda kalanlar için de yaylaya araç ile değil de yürüyerek tırmanmak güzel bir teklif olacaktır.

Yaylaya çıkış yolu üzerinde zirveye 5 kilometrelik mesafe varken kurulmuş olan dinlenme tesislerinin geniş sahası içerinde çadır kurmak için alanlar da mevcuttur. Gece yaylada gecelemeyi düşünüp yer olarak da kamp hayatını tercih edenler çadır kurabilirler. Yeşil alanları, nefesleri kesen tabiat manzaraları ve doğal oluşumları ile yayla harika bir gezi alanıdır. Buraya gelen turistler genellikle açelyaların açtığı mevsimi tercih ettikleri bilinmektedir. Bunun sebebi de açelyaların en güzel resimlerini çekmektir. Alanı ziyarete gelenlerin kesinlikle fotoğraf makinelerini unutmaması tavsiye edilir çünkü sadece orman gülleri değil alanın her bir karesi harika fotoğraf karesi yakalanabilecek kadar güzeldir.

Şehir merkezine yalnızca 45 dakikalık bir uzaklıkta bulunan Paşakonağı yaylasına ulaşımın kolay olmasından dolayı daha rahat gidilmektedir. Bulancak ilçesinden Kovanlık istikametine döndükten sonra ortalama 45 dakika sonrasında ulaşılan alanda kamp yapma, tırmanış, doğa yürüyüşü, konaklama gibi seçenekler bulunmaktadır. Yaylada gezilip görülmesi gereken yerler arasında yerli ve yabancı turistlerin muhakkak uğradıkları Geçilmez Vadisi, Karasay Şelalesi, Kızılot Çayırı ve Çiğseli Gölü vardır. Kış aylarında vadileri üzerinde Off Road oyunlarının gerçekleştirilmesi alan farklı bir hareketlilik katmıştır. Kış festivalleri adı atkında yapılan bu etkinlikler sadece bahar ve yaz ayları değil kış aylarında da alanın cazibesini artırmıştır. Yaylanın Cennet misal manzaraları içinde yapılmış çok sayıdaki özel tesislerden biri yeme içme ve konaklama için tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir