Gaziantep’e gidince nereleri gezebilirim?

Tarihi ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengin olan Gaziantep Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en gelişen ve modern şehirlerinden biridir. Anadolu medeniyetinin en önemli beşiği olan şehir akıllara ilk olarak zengin mutfağını getirmektedir. Mutfağı çok zengin Gaziantep, gezip görmek için de olağanüstü cömert alternatiflere sahiptir. Şimdi eğer sizde Gaziantep gidilecek yerler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Neler yapılır, nerelerde gezilir? Binlerce yıllık kocaman tarihe ev sahipliği yapmış, köklü ve geleneksel yapısı bozulmamış muhteşem şehir, sadece tarihi değil, doğal güzellikleriyle ön plana çıkıyor. Merkezden başlayıp en dar sokaklarına bile, muhteşem güzelliklere şahit olmanız mümkündür.

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep Zeugma Müzesi: Mozaik yapısı ile görenleri kendine hayran bırakan bir güzellik ve estetiğe sahiptir. Eski tekel fabrikası üzerine kurulmuş olup, Antep ve çevresinde kazı çalışmaları sırasında çıkan çok sayıda zengin mozaikler sergilenir. Özellikle ‘Çingene Kızı’ başlı başına Gaziantep simgesi olmuş, yerli ve yabancı turistlerin çok ilgisini çekmektedir.

Hayvanat Bahçesi: Türkiye’ nin bilinen en büyük hayvanat bahçesine sahiptir. Bu özelliği ile oldukça geniş bir ziyaretçi kitlesine sahiptir. Sadece çocukların değil, yetişkinlerinde de ilgisini çeken güzellikte bir gezinti zaman dilimi sunmaktadır. Üstelik yürümek sıkıntılı olur diye düşünüyorsanız, bahçede ring turu yapılması mümkündür

Bakırcılar Çarşısı: Osmanlı döneminde son derece önemli bir ticaret merkezi olan Gaziantep’ te, bakırcılık çok önemli bir ticaret ünvanı skalasında yer alıyor. Güneydoğu Coğrafyasında çok önemli bir yeri olan bakırcılık, Gaziantep’ te çok önemli bir meslek olmaktadır. Antep’ e gelip bakırcılar çarşısından hediyelik almadan dönmek sonradan pişmanlık yaşamanıza neden olur. Otantik ve mistik çizgilerin hakimiyet kurduğu çarşıda, geçmişe doğru uzun tarihi bir yolculuğa çıkacaksınız.

Dülük Baba Mesire Alanı: Şehrin en bilinen ve meşhur piknik alanları arasında öne çıkıyor. Bol yeşil alan olması nedeniyle, havaların güzel olduğu hafta sonlarında piknik alanı olarak çok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Bağ Evleri: Yazın sıcak günlerinde, kış aylarında dinlenmek için yapılan bağ evleri, Antep halkının vazgeçilmezidir. Üzüm, zeytin ve fıstık ağaçlarının yoğun olduğu bağ evleri, mutlaka görülmeye değer.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir