Fransız Havayollarına Ait Rio de Janeiro-Paris Uçağı Kazası

Haziran 2009 tarihinde Rio De Janeiro ile Paris kentleri arasında sefer gerçekleştiren Fransız Havayollarına ait Air France Uçağı Kazası Atlas Okyanusu üzerinden geçerken bir anda kaybolma sonucunda meydana gelmiştir. Teknik bir arızadan kaynaklanarak düştüğü saptanan uçakta bulunan 216 yolcu ve 12 mürettebatın tamamının öldüğü belirlenmiştir. Rio De Janeiro kentinde yer alan Antonio Carlos Havalimanından kalkış yapan Airbus 330-200 model uçağın sefere çıkmasından belli bir süre sonra telsiz bağlantısı tamamen kopmuş ve en son alınan bilgiler doğrultusunda uçağın Senegal taraflarına yakın bir konumda olduğu belirlenmiştir. Belli bir zaman dilimi sonrasında radardan çıkan ve fırtına etkisiyle elektrik sisteminde sıkıntı yaşanan uçakta kabin basıncının da düşmesi kuleye otomatik mesaj gönderilmesin neden olmuştur.

Brezilya bölgesinde yer alan FIR, uçak ile bağlantı kurulamadığını teyit etmesi ile birlikte acil durum planını devreye sokmuştur. Daha sonradan Fransa tarafından görevlendirilen uçak ve gemiler ile Airbus 330-200 modeline ait enkazın aranması ve gerekli soruşturmanın yapılması sağlanmıştır. Kazaya uğrayan uçak 2005 yılında üretilmiş ve ilk teknik kontrolleri de 2009 yılında gerçekleştirilmiştir. Uçağı kullanan pilotun yaklaşık 11 bin saat gibi yeterli düzeyde uçuş deneyiminin de bulunması pilot hatası ihtimaline dair şüphelerin azalmasını sağlamıştır. Uçakta ölen 228 kişiden 82’sinin kadın ve 126’sının erkek olduğu saptanmış olup Fransız vatandaşı 72 kişi, Brezilya vatandaşı 58 kişi ve Almanya vatandaşı 26 kişi bu elim kazada hayatını yitirmiştir.

Uçakta hayatını kaybeden birçok önemli isim yer almakta olup bunlar arasında Türk Arpist Fatma Ceren Necipoğlu, Brezilya Prensi PedroLuis ve Michelin Lastik Gurubu Güney Amerika Başkanı LuisRoberto ön plana çıkmaktadır. Uçaktaki cesetlerin bulunması günler sürmüş olup Haziran bitiminde Brezilyalı yetkililer tarafından alınan karar doğrultusunda arama çalışmaları durdurulmuş ve uçağın kara kutusu ile ilgili değerlendirme sonucu beklenmeye başlanmıştır. Uçaktaki kara kutu ile ilgili değerlendirme sonucu yaklaşık olarak 2 yıl sonunda açıklanmış ve kazaya sebep olan unsurlar arasında hem teknik arızaların hem de pilot hatasının bulunduğu saptanmıştır. Yardımcı pilotların da uçağın düşmesi esnasında görevini tam olarak ifa edememesi kazanın kaçınılmaz bir hal almasına sebebiyet vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir