Edirne Gezilecek Güzel Tarihi Yerler

Anadolu topraklarında önemli bir konuma sahip olan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Edirne görülmesi gereken tarihi yerler olarak yıl içerisinde de birçok turistin ziyaret ettiği bölge konumundadır. Uzun yıllar Osmanlı Devleti’nin başkenti olarak bilinen Edirne tarihi eserleri ve gezilecek doğal alanları ile turistik açıdan tercih edilmektedir. Şehirde görülmesi gereken güzel yerler bulunmaktadır. Şehirde bulunan Enez, Keşan ve Erikli sahilleri yıl içerisinde birçok tatilciyi ağırlamaktadır. Yanı sıra Osmanlı Dönemine ait birçok tarihi eser bugün dahi il sınırlarında muhafaza edilmektedir. Kültürü, eşsiz lezzetleri, yaz ve kış aylarında gelen ziyaretçileri ile ülkenin önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Ortalama 4 gün ayırarak gezilebilecek kent tarihi, doğası ve kültürü ile kendisine hayran bırakacak birçok detaya sahiptir.

Türkiye’nin Avrupa ayağı olarak kabul edilen Edirne Osmanlı mimarisinin güzel örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Mimar Sinan’a ait Selimiye Camii Edirne’de görülmesi gereken önemli yapılar arasında yer almaktadır. Yanı sıra; Eski Camii, Muradiye Camii, Üç Şerefli Camii kent için önemli yapılar arasında ilk sıralardadır. Edirne’de Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne ev sahipliği yapan Rüstempaşa Kervansarayı saray içi geleneksel yapısı ile dikkat çekmektedir. Kültüre ait önemli eserleri bünyesinde barındıran Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi’nde de önemli parçalar sergilenmektedir. Uzunköprü, Meriç Nehri, Gala Gölü şehirdeki doğal güzellikleri yansıtan yapılar arasında bulunmaktadır. Gala Gölü nesli tükenmekte olan kuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Saros Körfezi de ilde bulunan önemli bir yapıdır.

Edirne’de yer alan Saraçlar Caddesi İstiklal Caddesi’nde bulunmaktadır. Restoranlar, kafelerin yoğun olarak bulunduğu yerde gezilecek birçok alan vardır. Trafiğe kapalı olan eşsiz yerde rahatlıkla zaman geçirilebilmektedir. Yemiş Kapanı Hanı tarihi çalışmaları ile günümüzde dahi ziyaretçi akınına uğrayan yapılar arasındadır. 3.Murad dönemine ait yerde toplam 100 oda bulunmaktadır. Sarayiçi Bölgesi Osmanlı Dönemi’nde oluşturulmuş tarihi yapılardandır. Sağlık Müzesi Osmanlı Dönemi’nde hastane olarak kullanılan bir mekandır. Müzik ile tedavinin yapıldığı dönemlerde diş, göz ve kalp için ayrı bölümler bulunmaktaydı. Genel olarak bakıldığında Edirne’nin tarihi ve doğası ile göz dolduran ve mutlaka gezilmesi gereken bir yer olduğu görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir