Diyarbakır havalimanı özellikleri nelerdir?

Bölgenin en büyük havalimanı olmasının yanı sıra yılda 5 milyon yolcu kapasitesine sahiptir, Doğu’ nun ve Güneydoğu Bölgesi’nin körüklü tek havaalanı olmaktadır. Şehir merkezine olan uzaklığı 11 km. olmaktadır. Ayrıca diyarbakır havalimanı özellikleri arasında sivil ve askeri hava taşımacılığına hizmet veriyor olmasıdır. Bölgenin yurtdışına açılan kapı olarak imza atmaktadır. Yenilenen modern yapısıyla apron ve terminal binasının genişletilmesi çok daha fazla yolcu sayısını barındırmasını sağlamaktadır. Havalimanına rutin günlük olarak 10 bini geçen yolcu kapasitesine sahip olması bekleniyor. Yenilenen, büyüyen ve genişleyen havalimanı Güneydoğu ile yurtdışı arasında köprü vazifesi görmektedir. Havalimanı ayrıca yenilenen ve genişleyen terminalin hizmete girmesi sayesinde, orta Doğu ve Avrupa’ ya uçak seferleri düzenlemeye başlamıştır. Bölge ekonomisine turistik, ekonomik ve sosyal anlamda çok büyük katkıları olmaktadır.

Diyarbakır Havalimanı İletişim

Son derece yoğun bir yolcu trafiğine ev sahipliği yapan Diyarbakır havalimanı, günde 50 iniş, 50 kalkış uçuş seferlerine sahip olmaktadır. Aprondan 6 adet körüklü olmak üzere toplamda 10 adet uçak bir saat diliminde hizmet alacaktır. 1952 yılından beri hizmet veren havalimanı, oldukça ucuz bilet ile seyahat edebilmenizi sağlıyor. İstanbul ve Ankara’ dan yapılacak direk uçuşlar için şehir merkezine 11 km. uzaklıkta olan Diyarbakır havalimanı olacaktır. Diyarbakır havalimanı için uçuş bileti almak istiyorsanız, doğru adreste yer aldığınızı belirtelim. Havalimanına ulaşım sağlamak veya alana indiğinizde gideceğiniz yere ulaşım konusunda zahmet yaşamayacaksınız. Alanda sizleri bekleyen taksi, araç kiralama, otobüs hizmeti ile zorluk yaşamayacaksınız. Üstelik gideceğiniz güzergaha göre sizi ulaştıracak olan servis aracı da sizleri bekliyor olacak.

Mezopotamya ve Anadolu arasında önemli bir köprü vazifesi gören Diyarbakır, gelen turistlere konforlu bir seyahat ve gezme imkanı sağlıyor. Diyarbakır’ da turizm açısından çok büyük katkı sağlayan havalimanı, önemli bir altyapı hizmeti sunuyor. Konukları için her detay ince ince düşünüşmüş, ferah, havalandırma sistemine sahip ve geniş olmasıyla, ortaya harika bir eser çıkmıştır. Alanda am 6 köprü ve 1038 araç kapasiteli otopark mevcut bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir