Denizli Çardak Havalimanı ne zaman kuruldu?

Tekstil ürünleri ve horozu ile adından sıkça söz ettiren Denizli gibi bir şehirde bulunan Çardak Havalimanı için bilinmesi gereken ilk bilgiler tabi ki ne zaman kurulduğu ve dolayısıyla tarihi ile ilgilidir. Bu sayede hakkında birçok detayı da öğrenmiş olursunuz. O halde hemen başlayalım.

Denizli Çardak Havalimanı’nın kuruluş tarihi 1991 yılına denk gelmektedir. Açılması sırasında en büyük rolü ise Askeri Meydanların Sivil Havacılık İçin Kullanılması İle İlgili Protokol üstlenmiştir. Bu arada liman 16.890 m2’lik bir alanda kurulmuş ve yıllık bazda iki milyonun üzerinde yolcunun kullanabileceği rahatlıkta inşa edilmiştir. Ayrıca kullanımı sivil havacılıkla sınırlı kalmamış ve askeri uygulamalara da izin verecek düzeyde hazırlanmıştır. İsmi de sadece havalimanının o ilçede yani Çardak’ta olmasından dolayı bu şekildedir. Son olarak da Çardak Havalimanı’nın şehir merkezine uzaklığı 63 km iken ilçeye uzaklığı sadece 5 km’dir.

Tarihine gelecek olursak… İlk inşa edildiği tarihlerde hem sivil hem de askeri hizmet için Denizli Çardak Havalimanı yeterli seviyede idi. Yapılan hiçbir faaliyette aksaklık yaşanmıyor ve ihtiyaç tam anlamıyla karşılanabiliniyordu. Fakat ilerleyen zaman talebin de artmasına neden oldu ve havalimanı için revizeye gidilmesine karar verildi. Böylece hem daha çok büyütülecek hem de kapasitesi artırılacaktı. Konu ile ilgili ilk çalışmalar için 1998 yılında adım atıldı ve ön hazırlıkların 2001 yılında bitirilmesi ile birlikte alanda genişletme çalışmaları da başlatılmış oldu. Üstelik bu çalışmalar sadece yurt içi olarak gerçekleştirilen seferlerin artık yurt dışı olarak da gerçekleştirileceği anlamına gelmesini sağlıyordu. Alanın son halinin 18.738 m2’ye çıkarılması ile birlikte çalışmalar da son buldu.

Şu anda Denizli Çardak Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ile günde 3 kez İstanbul’a (Atatürk Havalimanı) aktarmasız uçuşlar sağlanmaktadır. Anadolu Jet ve Pegasus’ta (Sabiha Gökçen Havalimanı) ise bu sayı sadece 1’dir. Ayrıca Münih’e de doğrudan ulaşmak mümkündür. Fakat diğer lokasyonlar için Denizli Çardak Havalimanı’ndan direkt bir sefer bulunmamaktadır.
Denizli Çardak Havalimanı’na ulaşım için ise taksileri ya da havayolu şirketinizin servislerini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir