Bitliste Gezilecek En Eski Tarihi Eserler

Doğu Anadolu Bölgesinin önemli kentleri arasında bulunan Bitliste yer alan tarihi eserler ülkenin farklı noktalarından buraya insanların gelmesini sağlarken bunlar arasından en eski olanları insanlar gezilecek yerler listesinin başına eklemektedir. Bitliste bulunan gezilecek yerlerin çok önemli bir kısmı tarihin farklı dönemlerinde buraya yapılmış olan tarihi eserlerden meydana gelirken kente gelen insanlar bunlar arasından en eski olanlarına çok daha fazla ilgi göstermekte ve bundan dolayı da söz konusu yapılar daha fazla ziyaret edilmektedir. Bitlis şehrinin konumu dikkate alındığından buranın Doğu Anadolu Bölgesi ile diğer bölgelerin geçiş noktası olduğu görülmekte ve bundan dolayı da tarih boyunca burada çok farklı medeniyetlerin yaşadığı tahmin edilmektedir. Söz konusu tahmin şehir içerisinde yer alan eserlere bakıldığında doğrulanmaktadır.

Bitlis’te bulunan en eski tarihi yapılardan bir tanesi şehrin önemli bir noktasında yer alan Bitlis Kalesi’dir ki söz konusu yapıyı hem Selçuklular hem de Osmanlılar uzun süre kent savunması için kullanmıştır. Dolayısıyla oldukça eski olan kalenin bazı bölümlerinde yıkılmalar olsa da dönemsel olarak restorasyon çalışmaları ile buralar eski haline getirilmektedir. Bu kalenin haricinde kentin çok farklı noktalarında bulunan camiler de insanların oldukça ilgisini çekmektedir. Söz konusu camiler arasında yer alan Ulu Caminin farklı bir görüntüsü bulunmaktadır. Külahlı yapısı ile dikkat çeken cami özellikle tarihi yapılara merakı olan kişiler tarafından yılın belli dönemlerinde ziyaret edilmektedir.

Bitlis içerisinde yer alan tarihi yapılardan bir diğeri ise medreselerdir. Bilindiği gibi Türk devletleri eğitime çok fazla önem vermekte ve bundan dolayı da çok fazla medrese inşa etmiştir. Söz konusu medreselerden bir tanesi de burada yer almaktadır. İslahiye Medresesi bölgenin en önemli medreselerinden bir tanesi iken günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Bu yapının üzerinde farklı süslemeler kullanılmış ve göre kişiler söz konusu süslemeleri daha yakından görmek için uzak noktalardan buralara kadar gelmektedir. Kubbesiz bir yapı olan medrese dörtgen şeklindedir ve şehrin merkezi noktalarından bir tanesinde bulunduğu için ziyaret edilmesi oldukça kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir