Bingöl yüzen adalar ve doğal güzellikler

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Bingöl, tarihi ve doğal güzellikleri bünyesinde barındırıyor, Bingöl’e gidip görmeden gelmemeniz gereken çok sayıda coğrafi ve tarihi güzellikler mevcuttur. Sizde bingölde nerelere gidilir? Diye merak ediyorsanız, doğru adrestesiniz. Şimdiden gideceiniz yerleri planlayıp liste haline getirmenizde yarar var. Mesire yerleri, tarihi yapıları, kaplıcaları, kamp alanları, kayak merkezi ile am donanımlı bir gezinti turunu sizlere armağan edecektir. Başta Yğzen ada olmak üzere çok sayıda zenginliği bağrında taşımaktadır. Doğanın ve tarihin çok cömert davrandığı Bingöl, tam anlamıyla harikalar diyarının kapılarını sonuna kadar açıyor.

Bingöl Gidilecek Yerler

Yüzen Adalar: Türkiye çok sayıda yüzen ada olmasına karşın, en çok ilgi göreni Bingöl’ de yer alıyor. Diğer ismiyle Turnalar adası olarak da anılan yüzen ada gölü ziyaretçilerine harika bir görsel şölen sunuyor. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ilk sırayı alıyor.

Kral Kızı Kalesi: İlçe merkezinden 2 km. uzaklıkta bulunan kale yerini tarihi kalıntılar ve yıkıntılara bırakmıştır. Pers Hükümdarı kaleyi kızı için yaptırmış ve uzun yıllar kalmıştır.

Çır Şelalesi: Yüksekliği 100 metre olan kayalığın ortasından geçmekte olan şelale muhteşem bir görünümü arzı endam eder. Bölgede ayrıca ilgi çeken mağaralar ve kaleler bulunmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken eşsiz yerler arasındadır.

İçmeler: Yaz ve İlkbahar mevsimin vazgeçilmez mesire erlerinden biridir. Kış mevsiminde çok fazla ziyaretçi olmasa da, yaz ve bahar mevsiminin vazgeçilmez adreslerinden biridir. Şifa dağıtan mucize suyunun üzerinde akşam saatlerine kadar şifa arayan insanların yoğunluğu oldukça dikkat çekici. Romatizma ağrıları için oldukça faydalı olan su ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Zağ Mağarası: Murat nehri kıyısında bulunan kayalık iki köy arasındadır. Üç katlı olan mağara oldukça ilgi çekicidir. Çünkü her katında 26 adet oda bulunmaktadır. Katlar arasından yuvarlan bacalarla geçiş odalardan odalara ise kapılar mevcuttur. Son derece otantik ve mistik çizgilere hakim olan Zağ mağarası mutlaka görülecek yerler arasındadır. Günümüzde birçok odası hasar gördüyse bile, 17 odası halen varlığını korumaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir