Batman Esenboğa Havalimanı Arası Uçak Seferleri

Batman ilinde bulunan havalimanı ile Ankara Esenboğa Havalimanı arası uçak seferleri ile ilgili farklı havayolu şirketlerinin direk veya aktarmalı uçuşlar düzenlediği görülmektedir. Anadolu Jet, Pegasus ve Türk Havayolları gibi acenteler tarafından gerçekleştirilen uçuşlarda direk seferler için yolculuk süresi bir buçuk saat civarında olmakta iken aktarmalı uçuşlarda bu süre 4 saat ile 12 saat arasında değişim göstermektedir. Batman Esenboğa destinasyonunda direk seferler için 85 lira 140 lira arasında değişen tutarlarda bedel ödemek gerekirken aktarmalı uçuşlar için bu ücret 220 liradan başlayarak 540 liraya kadar çıkabilmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan ve zengin tarihi ile kültürel mirasları sayesinde dikkat çeken Batman kenti civarında ilk olarak Sümerler hakimiyet sürmüştür. Bölgede görülmeye değer turistik noktaların başında eski bir yerleşim yeri olarak nitelendirilen ve Bizans döneminden kalma bir kaleye de ev sahipliği yapan Hasankeyf gelmektedir.

Hasankeyf bölgesinde eski yaşama dair örnekleri görebilme imkanının bulunduğu mağaralar, kalkerli araziden oluşan görkemli kanyonlar pek çok ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Uzak Akdeniz iklim koşullarının hakim olduğu yöreyi görmek adına en uygun mevsim bahar dönemidir. Havayolu ve karayolu ulaşımı haricinde Batman kentinde demiryolu ağları sayesinde de kısa sürede ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Haydarpaşa Kurtalan demiryolu hattı bu amaçla halkın hizmetine sunulmuştur. Bölgede konaklama ihtiyacını karşılama adına lüks otellerin yanı sıra pansiyon ve misafirhane gibi seçenekler mevcuttur. En popüler konaklama tesisleri arasında Grand Hasankeyf Hotel ve Hotel Bozoğulları yer almaktadır.

Ülkenin başkenti Ankara’da yaklaşık olarak 5 milyon kişi yaşam sürmekte olup bölgenin ticaret, sanayi ve turizm gibi sektörleri bölge halkı için önemli istihdam fırsatları oluşturmaktadır. Kurtuluş Savaşı yıllarının ve Cumhuriyet döneminin merkezi konumunda yer alan kentte görülmeye değer rotalar içerisinde 1. Ve 2. Meclis binaları, Atatürk’ün naaşının yer aldığı Anıtkabir ve kentin simge yerlerinden Ankara Kalesi bulunmaktadır. Ayrıca Beypazarı ilçesinde bulunan yöresel mimariye sahip olan evlerin bulunduğu bölgede de keyifli vakit geçirebilmek mümkündür. Bölgenin iş potansiyelinin yüksek olması konaklama ve restoran sayılarında da artış yaşanmasını sağlamış olup şehrin her bölgesinde hizmetler konukların beğenisine sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir