Bartın Amasrada görülmesi gereken yerler

Harikalar diyarının baş kenti olarak Amasra öne çıkıyor, oldukça şirin olmasının yanı sıra, son derece samimi bir konuma sahiptir. ve her göreni kendine hayran bırakan özellikleri ile adından sıkça söz ettirir. Eğer sizde amasrada neler yapılır? Diye merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Amasra’ nın bilinen ve en güzel ve büyüleyici seyir tepesi Boztepe olmaktadır. Tüm doğa severlerin buluşma noktası olarak bilinen Boztepe, özellikle güneşin batışını izlemek için harika bir seyir noktası olmaktadır. Çünkü doğanın çok cömert davrandığı bu masal diyarında, kendinizi büyülenmiş hissedeceksiniz. Bartın’ da varlık gösteren en değerli doğa hazinelerinden biri olan Amasra Boztepe, en görkemli bir yapıyı izleme şansını veriyor. Amasra’ nın bilinen ne görkemli yeri olarak bilinen tepe muhteşem bir manzaraya sahiptir.

Amasra’ da Nerelere Gidilir?

Karadeniz’ in tam merkezinde bulunan, yeşil alana doymuş bir şirin Amasra, gelen tüm ziyaretçilerine aynı cömertlikle ev sahipliği yapıyor. Bartın’ a 16 km. uzaklıkta bir mesafede bulunan otantik İlçe, doğal ve tarihi güzellikleri bir arada sunmaktadır. Her mevsim ziyaretçilerin uğrak noktası olan Amasra, yeşil ve mavinin muhteşem ahengini gözler önüne sermektedir. Oldukça sakin olan bir kasaba olmasının yanı sıra keşfedilecek çok sayıda doğal güzelliklere sahiptir. Direk olarak çarşıdan yüründüğü zaman kemere köprüsü vararak bu güzelliğe şahit olabilirsiniz. Boztepe’ de bulunan Sormagir Kalesi, Amasra kalesinde bulunan zindan kalesine bağlayan tek gözlü köprü vazifesi görmektedir.

Amasra Tavşan Adası ayrıca görülmesi gereken en önemli yerlerden biri olmaktadır. Amasra Kemere Köprüsünün tam karşısında yerini almakta, tarihi kalıntıları da bünyesinde barındırmaktadır. En önemli özelliği de karayla hiçbir bağlantısı olmayan tek ada olma özelliğine sahip olmaktadır. Tavşan adasına gidebilmek için, Amasra’ dan kalkan tekne turları sizlere rehberlik edecektir. Burada bulunan tavşanlar sizleri doğanın bir parçası gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca Amasra’ ya gelmişken Safranbolu’ yu görmeden gitmeniz çok yanlış olacaktır. Tarihi ve doğal güzellikleri bir arada tutan, görsel bir zenginliğe sahip olan şirin, otantik çizgileri bozulmayan Safranbolu, unutulmaz bir tatil geçirmeniz için büyük katkı sağlayacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir