Aydın Çıldır Havalimanı kuruluşu

Aydın şehrinin Efeler ilçesine konumlandırılan ve Çıldır ailesinin 1956 yılında Devlet Hava Meydanları isimli işletmesinin hizmetine tahsis ettiği alanda kurulan Aydın Çıldır Havalimanı ne yazık ki yatırımların istenen düzeyde yapılmaması nedeni ile atıl bir haldedir. Ayrıca bölgede havayolu taşımacılığının yeterli oranlarda kullanılmaması da Aydın Çıldır Havalimanı için bir başka sorundur. Bu havalimanı problemleri yüzünden hala beklentileri karşılamamaktadır.

Her ne kadar açıldığı ilk zamanlarda kısa süreli uçuşlar yapsa da Çıldır Havalimanı şu an Türk Hava Yolları kontrolündeki bir uçuş akademisi görevindedir. Burada yapılan işlem ise THY’deki sivil pilot adayları için yeterli bir eğitimin sağlanması ile doğru orantılıdır. Bu eğitimlerden geçen adaylar başarılı oldukları takdirde de ikinci pilot olarak yine şirket bünyesinde işe başlayabilmektedirler.

Öte yandan çok daha önceki devirlerde de havalimanı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından kullanılıyordu. O zamanlarda da alanda yedek askerler için eğitimler hazırlanıyordu. Ta ki THY Çorlu’da bulunan uçaklarını Çıldır Havalimanı’na taşıyana kadar… THY’nin burayı seçmesinin bir başka önemli nedeni de Aydın’ın uygun iklim koşullarıdır. Bu koşullarda yılın 350 günü eğitim vermek mümkündür.

Tüm bu gelişmelere rağmen yılan hikayesine dönen Aydın Çıldır Havalimanı’nın nasıl kullanılacağı konusuna Çıldır ailesi de dahil olmuş ve geçtiğimiz yıllarda tüm alanlarda gerekli çalışmaların yapılmasını böylece çok daha modern bir görünüm alarak amacına uygun şekilde kullanılmasını istemişlerdir. Tabi ki alanda yurt içi seferler kadar yurt dışı seferlerin de başlatılmasını talep etmektedirler. Sonuç olarak bütün konu tam manasıyla yargıya taşındı ve Çıldırlar kendi haklı sebeplerini bir bir öne sürmeye başladılar. Onlara göre Aydın ili turizm potansiyeli yüksek olan bir şehirdi ve havalimanı yurt dışı anlamında charter seferleri için son derece iyi bir konumda bulunuyordu. Bu yüzden de eğitimden ziyade hizmet amacına itaat etmesi gerekiyordu.
Sonuç olarak şehirde yolcu seferlerine izin veren bir havalimanın bulunması hem istihdam açısından olumlu etki yapacak hem de ülke bazında havayolu taşımacılığının bir adım daha öteye gitmesine neden olacaktır. Gelişmeleri sizlerle beraber takip edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir