Avusturya Viyana Gezilecek Yerler

Avusturya Avrupa kıtası içerisinde bulunan en önemli ülkeler arasında yer almakta ve insanlar özellikle ülkenin başkenti olan Viyana içerisinde yer alan gezilecek yerler için buraya gelmektedir. Avusturya’nın başkenti olan Viyana Avrupa kıtasının orta bölgelerinde yer almakta olup içerisinde çok sayıda gezilecek yer bulunduğundan dolayı dünyanın farklı noktalarından gelen insanlar kente ciddi bir hareketlilik kazandırmaktadır. Tarih boyunca farklı devletlerin himayesinde olan kentte buna bağlı olarak farklı dönemlere ait çok sayıda eser bulunmaktadır. Osmanlı Devleti buranın kapılarına kadar dayanmış olmasına rağmen almayı başaramamıştır. Kenti iki defa kuşatma fırsatı bulan Osmanlılar daha sonra İstanbul’a geri dönmek zorunda kalmıştır. Bundan dolayı Avrupa’nın önemli bir kısmında bulunan Osmanlı eserleri burada bulunmamaktadır.

Viyana içerisinde bulunan gezilecek yerlerin başında Hofburg Sarayı gelmekte ve kente gelen kişilerin çok büyük bir bölümü burayı mutlaka ziyaret etmektedir. Yapımına 13.yüzyılda başlanmış olmasına rağmen uzun yıllar tamamlanamayan saray farklı imparatorluklar tarafından kullanılmıştır. İçerisinde çok farklı bölümler bulunan sarayda ayrıca bir de müze bulunmakta ve insanlar burayı da ziyaret edebilmektedir. Kent içerisinde yer alan bir başka saray ise Schönbrunn Sarayıdır ki burası da 16.yüzyılda tamamen bitirilebilmiştir. Sarayı oluşturan yapı oldukça ihtişamlı ve içerisinde çok sayıda süsleme bulunurken bunun dışında buranın farklı bir özelliği daha bulunmaktadır. Söz konusu yerdeki bahçe de insanların çok büyük ilgisini çekmekte ve burayı da yakından görebilmek için farklı noktalardan çok sayıda insan gelmektedir.

Avrupa kıtasında yer alan hemen her kentte olduğu gibi burada da çok sayıda kilise ve katedral vardır ki bunlar çok ciddi bir yer tutmaktadır. Viyana’nın sembollerinden bir tanesi olan Aziz Stefan Katedrali 12.yüzyıldan kalma bir yapı üzerine gotik tarzda inşa edilmiştir. İhtişamlı görüntüsü ile görenleri kendisine hayran bırakan katedrale tarih boyunca farklı eklemeler yapılmış ve bugünkü halini alması sağlanmıştır. Dünyanın en güzel kentlerinden bir tanesi olan Viyana’ya gelen turistler adeta rüya gibi bir tatil geçirmekte ve kent içerisinde mağazalardan da istedikleri ürünleri alabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir