Atlantik okyanusunda Birgen Air kaza faciası

Bundan tam 21 yıl önce yaşanan bir facia 189 kişiye mezar oldu, Charter şirketi olan Birgen Air’ e ait olan Boeing 757-225 tipi uçak 6 Şubat 1996 tarihinde Almanya Berlin ve Frankfurt’ a uçmak için Dominik Cumhuriyeti Puerto Plata şehrinde olan Gregorio Havalimanından 180 yolcu ve 6 uçak mürettebatı ile son yolculuğuna havalandı. Kötü hava koşulları nedeniyle kalkıştan kısa bir süre sonra uçakta yaşanan bir arıza sebebiyle düşmeye başladı. Atlantik okyanusuna gömülen uçaktan hiç kurtulan olmadı. Bir Türk şirketi olan Birgen Air’ e ait TC -GEN tescilli olan Boeing 757 haftalarca apronda beklerken uçağın pilot tüplerinin korunmaya alınmaması üzerine oluşan hatalar zincirinin getirmiş olduğu feci kaza, tam 189 kişinin Atlas okyanusuna gömülmesine neden oldu.

Uçağın Arızalı Olduğu Pilot Tarafından Fark Edildi mi?

6 Şubat 1996 yılında Dominik Cumhuriyetine tatile gelen bir grup Alman Turisti Frankfurt’ a taşıyacak olan uçakta yaşanan mekanik arıza fark edildi mi? Yerel saate göre akşam 23:30′ da 301 sefer sayılı Birgenair uçağı gerekli izni istedi. Uçağın henüz havalanması anında Kaptan Ahmet Erdem ve Aykut’ un göstergelerinde olan verilerin uyumsuz olduklarını fark etmelerine rağmen, Kaptan Ahmet Erdem uçağın kalkışını ertelemedi. Uçağın motorunun durma seviyesine gelmesi üzerine kontrolü elinden kaybeden pilot

Uçak Kalktıktan tam 5 dakika sonra uçak Puerto Plata’ nın 26 km. kuzeydoğusunda bulunan Atlas Okyanusa düşerek 189 kişiye mezar oldu. 301 nolu uçuşta uçak 80 mile ulaştığında kaptanın göstergesi bunu göstermiyordu. Fakat Aykut Gergin’ in göstergesi baz alındı ve 23:32’ de kalkış gerçekleşti. Kalkıştan tam 1 dakika 30 saniye sonra pilotlar otomatik pilotu devreye sokarak devam ettiler. Kısa bir süre sonra ise kokpit overspeed ikaz vermeye başladı ve yardımcı pilot göstergede 220 mil hız gördü. Normal bir hızdı ama Ahmet kaptanın göstergesi 325 olarak görünüyordu. Bir terslik olduğu aşikardı. Kalkıştan tam 5 dakika sonra air 301 radardan kaybolarak okyanusun derin sularına gömüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir