Amasya Merzifon Havalimanı Adres Bilgisi

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Amasya içinde bulunan Merzifon Havalimanı açısından da oldukça ünlü olup gerek adres bilgileri gerekse ulaşım ve diğer bilgiler açısından sık sık arama motorlarında ismi geçen bir şehirdir. Aynı zamanda Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden bir tanesi olan Amasya için tüm havalimanı bilgilerini yazımızda bulabilirsiniz.

Amasya Merzifon Havalimanı, adını aldığı Merzifon ilçesine 5 km, Amasya’ya 47 km ve Çorum’a 66 km uzaklıktadır. Coğrafi konumu ile ilgili biraz daha detaylı bilgi vermek gerekirse Çorum, Tokat ve Samsun’a da yakın olduğu rahatlıkla söylenebilinir. Buradan yola çıkarak Amasya Merzifon Havalimanı’nın bu şehirdeki bazı ilçelerde yaşayan insanlara da hizmet verdiğini belirtebiliriz.

Öte yandan bu havalimanının ilk zamanlar sadece askeri amaçlı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Alandaki sivil hava taşımacılığı ise sonraki zamanlarda kamu kullanımına uygun tesislerin eklenmesi ile başlamıştır. Bahsettiğimiz hizmet için bir başlangıç tarihi vermemiz gerekirse 2008 yılının Haziran ayından bahsetmek mümkündür.

Amasya Merzifon Havalimanı hakkında bir sonraki yenilik ise takip eden yılda yaşandı. 2009 yılı Kasım ayı itibarı ile sınır ötesi uçuşlar için ilk seferler başlatıldı. Amasya Merzifon Havalimanı’ndan çıkarak yapılan ilk yurt dışı uçuş için ise rota olarak Cidde seçildi.

Amasya Merzifon Havalimanı için söylenebilecek bir diğer detay da sadece iç hat uçuşlarına açık olup dış hat seferlerinin şu an için mümkün olmadığıdır. Bununla birlikte tıpkı diğer birçok havalimanında olduğu gibi onun da içerisinde bir adet restoran, bir adet turizm ofisi ve alışveriş için farklı mağazalar bulunmaktadır. Ayrıca yine şehir merkezi ve diğer noktalara ulaşım için seçtiğiniz havayolu şirketine ait servisleri, taksileri, kiralayabileceğiniz araçları ya da hususi araçlarınızı kullanabilirsiniz.

Gelelim biraz daha güncel bilgilere… Amasya Merzifon Havalimanı şehir merkezine ortalama bir uzaklıkta olmakla birlikte tam bilgileri:
Adres: Samsun Çorum Yolu Atatürk Bulvarı 05300 Merzifon / Amasya
Tel: 0 (358) 535 10 16 – 0 (358) 535 10 17
Fax: 0 (358) 535 10 76

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir