Ağrı Tarihi ve Doğal Güzellikler

Tarihi oldukça zengin bir geçmişe sahip olan Ağrı geçmişten bugüne taşıdığı eşsiz yapıları ve doğal güzellikleri ile birçok turisti kendisine çekme özelliğine sahip özel bir kenttir. Kaleleri, kiliseleri, camileri, ören yerleri ve antik kentleri ile görülmeye değer bir şehir olan Ağrı kendine özgü mimarisi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Fiziki koşulları, bitki örtüsü ve iklimi ile eşsiz bir yerleşim yeri olan şehirde dağlar, göller, nehirler göz alıcı biçimde keşfedilmeyi beklemektedir. En bilindik ve ilgi çekici olan Ağrı Dağı ülkenin en yüksek dağı konumundadır. Volkanik olma özelliği ile dört mevsim kar kütlelerini üzerinde bulundurmaktadır. Dağ tırmanmaya elverişli zirve olması nedeni ile de dağcılar tarafından rağbet görmektedir. Küçük ve büyük Ağrı dağı olmak üzere ikiye ayrılan oluşumun çevresi Milli park olarak anılmaktadır.

Balık Gölü bir diğer oluşumdur. Alabalığı ile ünlü göl temiz, hijyenik olmasıyla ünlüdür. Sazan, kırmızı pullu balık türleri de burada yer almaktadır. Türkiye’nin en yüksek oluşumu olan gölün güney kısmında turizm oldukça gelişmiştir. Merkeze 5 kilometre uzaklıkta olan Dambat köyünde yer alan Çermik suyu ile ünlüdür. Deri hastalıkları ve romatizma tedavisi ile tercih edilen mekanlar arasında yer almaktadır. Diyadin Kaplıcaları ilçenin güneyinde bulunmaktadır. Yılanlı Kaplıcaları şifalı suları ile deri, romatizma ve iç hastalıklarına iyi gelmektedir. Davut ve Köprü Kaplıcaları da yaralanma ve mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Buz Mağarası ülkenin doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Oluşumunu lav, kaya ve buz tabakaları oluşturmaktadır.

Hamur Deresi ve Mağarası Ağrı’nın doğal güzellikleri arasında başlarda yer almaktadır. Dere kenarında küçük ormanlık alanlarda piknikte yapılmaktadır. Yanı sıra balık tutmak için de uygun bir alan olarak tercih edilmektedir. Sönmüş volkanik dağ olan Tendürek Dağı sıcak su mineralleri barındırmaktadır. Yaz mevsiminde yayla olarak kullanılan dağ temiz havaya ve yeşil örtüye sahiptir. Sinek ve Aladağ Yaylaları hayvancılık için kullanılan önemli yerler arasında bulunmaktadır. Farklı bir yapı olan Kudret Köprüsü Murat Nehri’nin üzerinde yer almaktadır. Doğal bir köprü olan bu yapı dünyada örneğine rastlanmamış bir eser olarak nitelendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir