Adıyaman Nemrut ve tarihi ve doğal güzellikler

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin nadide şehirlerinden biri Adıyaman’ dır, birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır, bu anlamda tarih ve doğal güzellik bakımından çok zengindir. Gezilecek ve görülecek tarihi-coğrafi güzellikleri açısından son derece geniş bir yelpazeye tabidir. Seyahat eden gezginlerin uğrak noktası olan Adıyaman nemrut dağı gizemi ve efsaneleriyle milyonlarca insanı kendine haran bırakmıştır ve bırakmaya devam etmektedir. Özellikle güneşin doğuşunu ve batışını izlemek Nemrut ile baş başa bir güzelliktir. Üstünde barınan devasa heybetli heykeller, dünyanın en muhteşem manzarasını izleme keyfinize şahitlik ediyor. Dünyanın 8. harikası olan Nemrut, 10 metre yüksekliğinde olan büyüleyici heykeller ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Gün batışının en keyifli ve derin halinin tek adresi olan nemrut sırrına vakıf olmak için Adıyaman’ a gitmeniz yeterlidir.

Adıyaman’ da Gezilecek Yerler

Cendere Köprüsü: Adıyaman’ da Cendere Çayı’ nın üzerinde yer alarak günümüze kadar gelmiş en eski köprülerden biri olma özelliği taşıyor. Tarihi bir köprü olarak çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Çelikhan İçmesi: Şifalı suya sahip olan bir kaynaktır ve hastalıkları iyileştirici özelliklere sahiptir. Çelikhan’ ın 23. Km. uzaklığında yer alan Çelikhan içmesi bağırsak, mide, safra kesesi ve karaciğer hastalıklarını tedavi etmektedir. Ayrıca sağlıklı bir şekilde kilo vermek için de tavsiye edilir.

Su gözü: Adıyaman Besni’ de yer alan sugözü, benzersiz mesire alanıdır. Hafta sonları piknik yapmak isteyen herkesin uğrak noktasıdır. Yeşil ve mavinin muhteşem buluşmasını gözler önüne seren ahenkli bir yansıması vardır.

Arsemia Antik Kenti: Arsemia oldukça göz alıcı heykellere sahiptir. En fazla ilgi çeken kabartması ise bakıldığı zaman tepeye doğru Herakles ve Antiochis’ in tokalaşma sahnesi olmaktadır. Kral ve Tanrı’ nın eşit olduğunu anlatmakta olan bir kabartmadır.

Yeni Kale: Mutlaka görülmesi gereken tarihi güzellikler arasındadır. Kahta İlçesine bağlı Kocahisar Köyünde yer alır. Kalenin bugünkü hali memluklular döneminden kalmıştır.

Oturakçı Pazarı: Adıyaman şehir merkezinde olan tarihi çarşıda, şehre özgü birçok turistik eşya bulabilirsiniz. Kilim, halı, cicim, heybe gibi hediyelik eşyalardan alıp sevdiklerinize verebilir, kendiniz için anı olarak saklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir